کرونا قیمت مواد غذایی را کاهش داد؛ بهای قند ۱۹ و روغن ۱۲ درصد پایین آمد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
کرونا قیمت مواد غذایی را کاهش داد؛ بهای قند ۱۹ و روغن ۱۲ درصد پایین آمد
کپی رایت  AP

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) روز پنجشنبه اعلام كرد كه قیمت جهانی مواد غذایی در ماه مارس به دلیل كاهش تقاضای ناشی از شیوع ویروس کرونا و سقوط قیمت نفت به شدت كاهش یافت.

مطابق اعلام فائو، شاخص قیمت سبد مواد غذایی شامل غلات، دانه‌های روغنی، لبنیات، گوشت و شکر در ماه مارس به ۱۷۲.۲ واحد رسیده که ۴.۳ درصد پایین‌تر از فوریه است.

عبدالرضا عباسیان، اقتصاددان ارشد و ایرانی فائو، دلیل افت قیمت‌ها را کاهش تقاضای جهانی مواد غذایی به دلیل وخیم‌تر شدن چشم‌انداز اقتصادی پس از شیوه ویروس کرونا ارزیابی کرد.

گزارش ماهانه فائو نشان می‌دهد که در میان مواد غذایی قیمت قند و شکر با ۱۹.۱ درصد کاهش بیشترین افت را داشته است. فائو دلیل این امر را کاهش تقاضا به دلیل اجرای قرنطینه عمومی در بسیاری از کشورها و افت مصرف تولیدکنندگان اتانول پس از سقوط قیمت جهانی نفت عنوان کرده است.

بر پایه گزارش فائو، قیمت روغن نباتی نیز در ماه مارس ۱۲ درصد کاهش یافته و شاخص بهای لبنیات و گوشت نیز به ترتیب ۳ و ۰.۶ درصد پایین آمده است. در همین مدت، قیمت غلات نیز ۱.۹ نزول کرده ولی نرخ برنج همچنان در حال افزایش است. فائو افزایش ذخیره‌سازی به دلیل نگرانی ناشی از اعلام ممنوعیت صادرات برنج توسط تایلند به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا را علت این رشد قیمت اعلام کرده است.

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد در پایان اطمینان داده که تولید گندم جهان در سال ۲۰۲۰ همچنان در سطح ۷۶۳ میلیون تن و نزدیک به رکورد سال ۲۰۱۹ باقی خواهد ماند و بر این اساس، نگرانی از وقوع قحطی به دلیل شیوع ویروس کرونا بی‌دلیل است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید