ثبت بزرگ‌ترین سقوط قیمت نفت در ۲۹ سال گذشته؛ طلای سیاه تا کجا افت می‌کند؟

ثبت بزرگ‌ترین سقوط قیمت نفت در ۲۹ سال گذشته؛ طلای سیاه تا کجا افت می‌کند؟
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

قیمت جهانی نفت در پی نشست بی‌نتیجه کشورهای تولیدکننده نفت برای مهار تبعات شیوع ویروس کرونا با ثبت بزرگ‌ترین سقوط روزانه از سال ۱۹۹۱ تاکنون به پایین‌ترین حد در ۴ سال گذشته رسید.

آگهی

قیمت جهانی نفت در پی نشست بی‌نتیجه کشورهای تولیدکننده نفت برای مهار تبعات شیوع ویروس کرونا با ثبت بزرگ‌ترین سقوط روزانه از سال ۱۹۹۱ تاکنون به پایین‌ترین حد در ۴ سال گذشته رسید.

در حالی که کشورهای عضو اوپک به رهبری عربستان سعی داشتند تا کشورهای تولید کننده غیر اوپک(اوپک پلاس) به رهبری روسیه را برای کاهش ۱.۵ میلیون بشکه‌ای تولید نفت مجاب کنند ولی در نهایت مذاکرات روز جمعه دو طرف به شکست انجامید. روسیه با این استدلال که شوک شیوع ویروس کرونا که طی دو هفته گذشته موجب کاهش ۱۰ دلاری بهای جهانی نفت شده، بسیار کوتاه مدت است، با اقدام فوری علیه آن مخالفت کرد. پیشتر نیز روسیه اعلام کرده بود که افت قیمت نفت تا ۴۰ دلار نیز از نظر این کشور عادی است و نیاز به فشار بر عرضه ندارد.

همزمان آژانس بين‌المللي انرژي اعلام کرد که مطابق تازه ترین برآورد این نهاد، تقاضا براي نفت در سال ٢٠٢٠ به طور متوسط روزانه ۹۰ هزار بشکه در مقایسه با سال گذشته کاهش خواهد یافت.

بدین ترتیب قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه برنت دریای شمال که روز جمعه ۵ دلار کاهش یافته بود، روز دوشنبه و با شروع معاملات هفته کاری جدید، بزرگترين سقوط روزانه خود را در ٢٩ سال گذشته تجربه کرد. قیمت هر بشکه نفت برنت با ۳۱ درصد کاهش به کمتر از ۳۲ دلار رسید. نرخی که از فوریه سال ۲۰۱۶ بی‌سابقه بود.

هر چند این نرخ طی معاملات ظهر دوشنبه تا ۳۶ دلار افزایش یافت ولی بانک سرمایه‌گذاری گلدمن سکس پیش‌بینی کرد که با آغاز جنگ قیمت‌ها در بازار جهانی نفت، بهای نفت برنت می‌تواند تا ۲۰ دلار سقوط کند.

سقوط قیمت نفت نه تنها آینده تولید نفت شیل را در آمریکا با چلش جدید مواجه کرده بلکه تلاش فعالان زیست محیطی برای توسعه انرژی‌های پاک را با دست انداز جدی مواجه خواهد کرد. همچنین کشورهای نفتی خاورمیانه که بودجه سالانه آنها وابستگی بالایی به فروش نفت دارد، همزمان با این که با کسری بودجه جدی مواجه خواهند شد ناچارند یا از بودجه توسعه‌طلبی‌های سیاسی در این منطقه بکاهند و یا با رشد بی مهابای تولید به جنگ قیمت در بازار نفت دامن بزنند.

همچنین قیمت هر سهم آرامکو(شرکت نفت عربستان) که اخیرا عرضه عمومی آن به قیمت ۳۲ ریال عربستان انجام شد، به دلیل افزایش نگرانی از کاهش سهم بازار این شرکت به ۳۰ ریال رسیده، رخدادی که می‌تواند انگیزه رشد تولید عربستان را فراهم کند. رويترز نیز گزارش كرده كه عربستان قصد دارد تا توليد خود را از حدود ۹.۷ به بالاي ١٠ و كمتر از ١١ ميليون بشكه در آوريل برساند.

اقدامی که می‌تواند شکاف در اوپک را تشدید کند و موجب تضعیف بیش از پیش آن شود. با این وجود برخی تحلیل‌گران بازار نفت نیز اقدام روسیه را عامل مهمی در جهت جلوگیری از دشوارتر شدن تلاش اقتصادهای مصرف کننده جهان برای خروج از رکود اقتصادی متاثر از فراگیری ویروس کرونا می‌دانند.

با این وجود، بازارهای مالی آسیا، اروپا و آمریکا به دلیل افزایش نگرانی از عمیق‌تر شدن رکود اقتصادی در جهان، طی معاملات روز دوشنبه نیز شاهد افت قیمت‌ها و شاخص‌ها بودند. بورس نیویورک با آغاز داد و ستدهای روز دوشنبه به سقوط ۷ درصدی شاخص داوجونز تن داد.

بر همین اساس، شاخص بورس ژاپن(نیکی) بیش از ۵ درصد کاهش یافت و شاخص بورس آلمان(داکس) نیز روز دوشنبه ۶ درصد افت کرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

التهاب تازه در بازار جهانی؛ قیمت نفت چه زمانی به زیر صفر دلار می‌رسد؟

جشنواره شتر خادم‌الحرمین ریاض؛ دختر فرانسوی پیروز مسابقه شد

مسابقاتی با جوایز ۱۸ میلیون دلاری؛ دو هزار شتردار با هزاران شتر در عربستان گرد هم آمدند