Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تقاضای فصلی نفت برای نخستین بار در یک دهه گذشته کاهش می‌یابد

تقاضای فصلی نفت برای نخستین بار در یک دهه گذشته کاهش می‌یابد
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
Copyright عکس از آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا برای اولین بار در یک دهه گذشته کاهش می‌یابد.

آگهی

آژانس بین‌المللی انرژی اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ میلادی تحت تاثیر شیوع ویروس کرونا برای اولین بار در یک دهه گذشته کاهش می‌یابد.

در نتیجه شیوع ویروس کرونا که تاکنون منجر به مرگ بیش از ۱۳۷۰ نفر شده، چین با لغو صدها پرواز مسافری و تجاری این کشور و کاهش مناسبات تجاری خود با جهان به کاهش تقاضای خرید نفت تن داده است.

در چنین شرایطی، آژانس بین‌المللی انرژی با اصلاح پیش‌بینی سابق خود در مورد رشد روزانه تقاضای جهانی نفت در سال ۲۰۲۰، آن را با ۳۶۵ هزار کاهش به ۸۲۵ هزار بشکه رساند، رقمی که پایین‌ترین حد از سال ۲۰۱۱ تاکنون محسوب می‌شود.

آژانس همچنین برآورد کرده که شیوع ویروس کرونا نفت ورودی‌ پالایشگاه‌های چینی را در سه ماهه نخست سال ۲۰۲۰ نزدیک به ۱.۱ میلیون بشکه در روز کاهش خواهد داد، امری که در مجموع باعث افت ۴۳۵ هزار بشکه‌ای تقاضای جهانی نفت خواهد شد. این در حالی است که اقتصاد جهان از سه ماهه نخست سال ۲۰۰۹ تاکنون با کاهش تقاضای فصلی نفت مواجه نشده بود.

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین پیش‌بینی خود مدعی شده که تقاضای جهانی نفت در سه ماهه دوم سال جاری میلادی نیز به طور متوسط ۳۴۵ هزار بشکه در روز کاهش خواهد یافت.

آژانس همچنین اعلام کرده که متوسط تقاضای روزانه نفت در طول سال ۲۰۲۰ به روزانه ۱۰۰ میلیون و ۹۷۰ هزار بشکه خواهد بود، این رقم ۴۸۰ هزار بشکه در روز پایین‌تر از پیش‌بینی پیشین این نهاد است.

پیش از شیوع ویروس کرونا، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرده بود که بازار جهانی نفت در نیمه اول سال ۲۰۲۰ با مازاد عمده عرضه نفت مواجه باشد. حال با تاثیرگذاری ویروس کرونا بر کاهش تقاضای نفت به نظر می‌رسد، تولیدکنندگان نفت عضو اوپک و اوپک پلاس برای جلوگیری از افت قیمت جهانی نفت بیش از پیش برای کاهش تولید تحت فشار قرار بگیرند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جنگ قیمتی در بازار؛ روسیه و عربستان برای چه مدتی توان تحمل نفت ۳۰ دلاری را دارند؟

مقایسه تولید ایالت‌های آمریکا با کشورهای جهان؛ جایگاه ایران کجاست؟

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد