توزیع نان مقدس با «قاشق مشترک» در رومانی در روزهای کرونایی

زنی در حال دریافت قربانی مقدس در بخارست، پایتخت رومانی،‌ در سال ۲۰۱۸
زنی در حال دریافت قربانی مقدس در بخارست، پایتخت رومانی،‌ در سال ۲۰۱۸ Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

‌ «بسیاری از کشیشان متوجه نشده‌اند که اوضاع از چه قرار است و از آنجا که سراسقف نیز به آنها دستورات لازم را نداده بود، به شکل معمول عمل کرده‌اند.»

آگهی

انتشار تصاویر تعدادی از کشیشان ارتُدُکس رومانیایی در حالیکه به رسم معمول با قاشق طلای مشترک میان ایمانداران نان مقدس توزیع می‌کنند، واکنش رسانه‌ها و مقامات این کشور را برانگیخت.

این تصاویر که متعلق به مراسم یکشنبه در شهر کلوژ این کشور است نخستین بار از سوی یک وبسایت خبری محلی منتشر شد. این درحالی است که یک روز پیش از آن رومانی، محدودیت‌های سفت‌وسختی را برای پیشگیری از شیوع هرچه بیشتر ویروس کرونا اعمال کرده بود.

بوگدان تاناس، رئیس انجمن پزشکان رومانی در این باره گفت:‌ «بسیاری از کشیشان متوجه نشده‌اند که اوضاع از چه قرار است و با توجه به این نکته که سراسقف مسئول نیز به آنها دستورات لازم را نداده بود، به شکل معمول عمل کرده‌اند.» وی افزود:‌ «این کارها تأثیرش را می‌گذارد و اگر ۱۰۰ نفر جمعیت در کار باشد، احتمال آنکه یکی‌شان مبتلا باشد بالاست.»

گرچه کلیسای ارتدکس رومانی از ۲۸ فوریه با اعلام «شرایط استثنایی» یادآوری کرده بود که ایمانداران می‌توانند با قاشق خودشان برای دریافت قربانی مقدس به مراسم عبادی بیایند. اما این مسأله چندان رعایت نشد. استفاده از قاشق برای دریافت قربانی مقدس در کلیسای ارتدکس رومانی مرسوم است.

یک روز بعد از انتشار تصاویر فوق مقامات کلیسا تدابیر تازه‌ای را اتخاذ کرده و گفتند مراسم عبادی بدون حضار برگزار خواهد شد و ایمانداران می‌توانند به شکل آنلاین در عشای ربانی شرکت کنند.

رئيس جمهوری رومانی روز سه‌شنبه در این کشور قرنطینهٔ‌ سراسری اعلام کرد و نیروهای ارتش برای اجرای این مهم به یاری دولت می‌آیند. شهروندان اجازه دارند تنها برای کار ضروری و خرید خوراک از خانه خارج شوند و افراد بالای ۶۵ سال نیز می‌بایست دائما در خانه بمانند.

تا روز چهارشنبه در رومانی ۸۶۳ مورد ابتلا به ویروس کرونا ثبت شد و ۱۳ تن نیز در اثر ابتلا به بیماری کوید-۱۹ جان باختند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اُپرا‌خوان روزهای قرنطینه در پاریس: به عشق نیازمندیم

راستگرایان رومانی برای انتخابات پارلمان اروپا جبهه متحد تشکیل دادند

ساخت قدرتمند‌ترین لیزر جهان در رومانی؛ فناوری انقلابی رکورد می‌شکند؟