ویروس‌کرونا در ایران؛ خروج از شهرها ممنوع می‌شود

ویروس‌کرونا در ایران؛ خروج از شهرها ممنوع می‌شود
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«دولت، ادارات و فعالیت‌های اقتصادی مگر در موارد خاص و حساس تا ۱۵ فروردین تعطیل اعلام می‌شود که لیست آن را وزارت بهداشت ارائه کرده و با همکاری وزیر صمت اعلام خواهد شد.»

آگهی

بر پایه تصمیم دولت ایران به دلیل شرایط بحران کرونا در کشور، سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع اعلام شده و ادارات و فعالیت‌های اقتصادی در کشور نیز تا روز ۱۵ فروردین تعطیل خواهد بود.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران گفت: «دولت، ادارات و فعالیت‌های اقتصادی مگر در موارد خاص و حساس تا ۱۵ فروردین تعطیل اعلام می‌شود که لیست آن را وزارت بهداشت ارائه کرده و با همکاری وزیر صنعت اعلام خواهد شد.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با این حال گفت که این تعطیلی «به هیچ وجه» به اقتصاد کشور آسیب نخواهد زد. ربیعی با اشاره به آخرین گزارش وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: «در برخی از شهرها ورودی و خروجی بیماران به یک تعادلی رسیده است. تخت‌های خالی هم داریم و این نشان می‌دهد که ما موج اول این بیماری را کنترل کرده‌ایم.» او در عین حال ایجاد «موج دوم» کرونا در کشور را محتمل دانست.

محدودیت سفرها

سخنگوی دولت درباره محدودیت‌های تازه سفر در کشور گفت: «بر ترددهای جاده‌ای و ورود و خروج مسافران به شهرها طبق تصمیم نهایی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا قطعاً محدودیت‌های بیشتر اعمال می‌شود.»

رییس جمهوری ابلاغ کردند که سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع خواهد بود. این که چه کسانی برای چه کارهایی می‌توانند از شهرهایشان خارج شود آیین نامه آن در وزارت کشور تصویب و ابلاغ خواهد شد.
علی ربیعی
سخنگوی دولت ایران

ربیعی افزود: «رییس جمهوری ابلاغ کردند که سفرهای جدید و خروج از شهرها ممنوع خواهد بود. این که چه کسانی برای چه کارهایی می‌توانند از شهرهایشان خارج شود آیین نامه آن در وزارت کشور تصویب و ابلاغ خواهد شد.»

بر اساس تصمیم دولت، محدودیت تازه سفر شامل حال افرادی که به شهر و محل سکونت خود بازمی‌گردند نمی‌شود. سخنگوی دولت با ذکر این موضوع توصیه کرد مسافران بازگشت خود را طوری تنظیم کنند که در روزهای آخر تعطیلات موجب «ایجاد تجمع» نشود. به گفته او قوه قضاییه موضوع تخلف از این دستور را بررسی کرده و جرایم آن را به نیروی انتظامی اعلام می‌کند.

«سیزده بدر نداریم»

ربیعی در ادامه به ممنوعیت تجمع در پارک‌ها اشاره کرد و گفت: «امسال به طور قطع ۱۳ بدر سال‌ قبل را نخواهیم داشت و تمام مراکزی که تجمع خواهد بود ممنوع است و جلوگیری خواهد شد.»

وی همچنین در مورد تعطیلی پارک‌ها گفت: «برای پیشگیری از موج جدید شیوع کرونا، سفرهای جدید ممنوع است و تمام پارک ها، بوستان‌ها و محل‌های تراکم جمعیت تعطیل می‌شوند.»

محدودیت سفرها در استان تهران

پس از اعلام تصمیم تازه دولت مبنی بر اعمال محدودیت رفت و آمدهای بین‌شهری به دلیل وجود بحران کرونا، سید تیمور حسینی، رئیس پلیس راهور ناجا در مورد وضعیت این محدودیت‌ها در پایتخت گفت که خروجی شهر تهران بسته نشده و خروجی استان مسدود خواهد شد.

به فلیپبورد یورونیوز فارسی بپیوندید

وی با اشاره به این که در این دستورالعمل استان‌های تهران و البرز یک استان دیده شده‌اند، تصریح کرد که تردد بین شهرهای اطراف پایتخت منعی ندارد. حسینی در مورد زمان اجرای این محدودیت‌ها نیز گفت: «منتظر ابلاغ هستیم و احتمالا از فردا یا پس‌فردا طرح اجرا خواهد شد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزارت بهداشت ایران: آمار مبتلایان به کرونا در استان‌های مهمان‌پذیر افزایش یافته

کرونا در ایران؛ آمار مبتلایان قطعی از ۲۰ هزار نفر گذشت

اعتراض کشاورزان اسپانیا؛ دولت به برخی از خواسته‌های آنها تن داد