Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اپل برای کند کردن عمدی آیفون ۵۰۰ میلیون دلار به مشتریان خسارت می‌دهد

اپل برای کند کردن عمدی آیفون ۵۰۰ میلیون دلار به مشتریان خسارت می‌دهد
Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شرکت اپل پذیرفته است که برای کند کردن تلفن همراه آیفون مشتریان و عدم اطلاع رسانی به آنان، مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان خسارت بپردازد.

آگهی

شرکت اپل پذیرفته است که برای کند کردن تلفن همراه آیفون مشتریان و عدم اطلاع رسانی به آنان، مبلغ ۵۰۰ میلیون دلار به عنوان خسارت بپردازد.

دادگاهی در کالیفرنیا روز جمعه ۲۹ فوریه حکم خود را در این خصوص اعلام کرد. این حکم پس از ماه‌ها مذاکره میان مقامات دادستانی آمریکا و مسئولان شرکت اپل بر سر حل ده‌ها شکایت طی سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ انجام می‌شود. این شکایت‌ها بعدتر در قالب یک شکایت واحد درآمدند.

مطابق رای دادگاه، اپل موظف است به هر فرد مالک فعلی یا سابق آیفون ۶ یا ۷ در آمریکا مبلغ ۲۵ دلار بپردازد. در توافق انجام شده آمده است که مبلغ کل خسارت پرداختی از سوی آیفون باید دستکم ۳۱۰ میلیون دلار باشد با این شرط که اگر مبلغ پرداختی تمام شده به ۵۰۰ میلیون دلار رسید، هر کدام از خسارت‌دیدگان مبلغ کمتری دریافت خواهند کرد.

اپل همچنین باید ۹۰ میلیون دلار نیز به حساب دادستانی آمریکا واریز کند.

پرونده شکایت مشتریان از اپل در سال ۲۰۱۷ کلید خورد. در آن سال اپل با نصب افزونه‌ای از عمد سرعت پردازشگر را پایین آورده است تا فشار از روی باطری‌ برداشته شود، امری که به معنی کند شدن دستگاه آیفون بود.

در حالی که شرکت اپل این کار را بدون اعلام قبلی انجام داده بود، کاربران تصور می‌کردند کند شدن آیفون‌هایشان تنها به دلیل کهنه شدن بوده است. شاکیان در شکایت‌شان گفته‌اند به دلیل این عدم آگاهی آیفون جدیدی خریده‌اند در حالی که اگر مسئله را می‌دانستند، تنها باطری را عوض می‌کردند.

بر اساس آزمایش‌های شرکت تخصصی نرم افزاری «Primate Lab» توان پردازشی گوشی‌های آیفون ۶، آیفون سه و آیفون ۷ با استفاده از عملیات به‌روز رسانی نرم افزاری کاهش یافته است.

در پی افشای کند کردن عمدی تلفن‌های همراه آیفون، اپل ضمن عذرخواهی گفته بود که این کار را با هدف کم کردن میزان مصرف انرژی گوشی‌ها و جلوگیری از خاموشی ناگهانی آن‌ها در پس از پایان شارژ باتری انجام می‌دهد. به گفته این شرکت، ضعیف شدن باتری آیفون‌های قدیمی باعث می‌شود تا انرژی که باتری به پردازنده می‌رساند کاهش یابد و در نتیجه پردازنده هنگام تحلیل داده‌های سنگین و پیچیده دچار آسیب شود.

در ماه گذشته شرکت اپل به دلیل کند کردن تلفن همراه آیفون مشتریان و عدم اطلاع رسانی به آنان در فرانسه قبول کرده بود مبلغ ۲۵ میلیون یورو به عنوان جریمه بپردازد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یک پیروزی جدید برای ترامپ؛ دادگاه فلوریدا در پرونده نگهداری اسناد محرمانه قرار منع تعقیب صادر کرد

صدور حکم قطعی علیه ترامپ در پرونده پرداخت حق‌السکوت تا سپتامبر به تعویق افتاد

«پیروزی بزرگ» برای دونالد ترامپ؛ دیوان عالی آمریکا رئیس‌جمهور سابق را دارای «مصونیت محدود» دانست