بلغارستان دو دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
بلغارستان دو دیپلمات روس را به اتهام جاسوسی اخراج می‌کند
کپی رایت  AP

اترینا زاخاریئوا، وزیر امور خارجه بلغارستان، روز جمعه ۲۴ ژانویه (۴بهمن) اعلام کرد این کشور احتمالا دو دیپلمات روسی را به ظن جاسوسی اخراج خواهد کرد.

خانم زاخاریئوا به خبرنگاران گفت: «ما نامه هایی از دادستانان حاوی شماری از اتهامات دریافت کرده ایم. ما اقداماتی را که باید انجام دهیم انجام خواهیم داد و به احتمال زیاد آنان را به عنوان 'عنصر نامطلوب' اعلام خواهیم کرد.»

بلغارستان در ماه اکتبر یک دیپلمات دیگر روسیه را به اتهام جاسوسی اخراج کرده بود. این کشور همچنین از عدم موافقت خود با اعطای روادید به وابسته نظامی روسیه خبر داده بود.

در بیانیه‌ای مجزا، دادستانان بلغارستان دبیر اول سفارت روسیه را متهم کرده اند که از سال ۲۰۱۷ در حال جاسوسی و کسب اطلاعات درباره کارزارهای انتخاباتی این کشور بوده اند.

دیپلمات دوم نیز که سمت نماینده تجاری روسیه در صوفیه را داشته متهم شده است که از اکتبر ۲۰۱۸ در حال جمع آوری اطلاعات در زمینه انرژی و امنیت انرژی بلغارستان بوده است.

بلغارستان که عضوی از اتحادیه اروپا و پیمان دفاعی آتلانتیک شمالی موسوم به ناتو به شمار می آید و به طور سنتی از روابط نزدیکی با روسیه برخوردار است. با این حال در ماه‌های گذشته تنش دیپلماتیک در روابط دو کشور شدت گرفته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید