Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

رییس جمهوری بلغارستان: تحریمها علیه روسیه به ضرر اتحادیه اروپا و روسیه است

رییس جمهوری بلغارستان: تحریمها علیه روسیه به ضرر اتحادیه اروپا و روسیه است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

پس از گذشت یک دهه از عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا، این کشور همچنان فقیرترین کشور این منطقه است و با مشکلات شدید فساد اداری هم دست و پنجه نرم می کند.

پس از گذشت یک دهه از عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا، این کشور همچنان فقیرترین کشور این منطقه است و با مشکلات شدید فساد اداری هم دست و پنجه نرم می کند. رییس جمهوری جدید بلغارستان به دنبال موجی از نارضایتی مردم انتخاب شد.

عده ای نگرانند که انتخاب رومن رادوف بعنوان رییس جمهوری جدید بلغارستان این کشور را به روسیه نزدیک کند. در حالیکه وی ادعا می کند نزدیکی به روسیه به معنای دور شدن از اتحادیه اروپا نیست.

ایزابل کومار خبرنگار یورونیوز در باره این مسائل با رومن رادوف در کاخ ریاست جمهوری در صوفیه گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: چرا پس از این همه سال بلغارستان نمی تواند اوضاعش را سروسامان بدهد؟

رومن رادوف: « به نظرم ما باید نگاهی واقعی به مشکلات بلغارستان، بعنوان بخشی از مشکلات اتحادیه اروپا داشته باشیم. البته پاره ای از مشکلات بر سرجای خود باقی است. مثل فقر یا احساس نبود عدالت، بحران جمعیت، اینها بخش عمده ای از مشکلات بلغارستان است و برای حل این مشکلات، کسانی که در راس امور هستند باید قاطعانه عمل کنند

رویارویی با فساد اداری و مالی

یورونیوز: در بلغارستان مشکل فساد مالی وجود دارد و کمیسیون اروپا در این مورد به شما هشدار داده است. طبق گزارش سازمان شفافیت بین المللی درباره شاخص احساس فساد، بلغارستان نسبت به سایر کشورهای اتحادیه اروپا بدترین عملکرد را دارد. چه چیز باعث می شود فکر کنید خواهید توانست کارهایی انجام دهید که اسلاف شما موفق به انجامش نشده اند؟

رومن رادوف: «بله درست است. در بلغارستان فساد وجود دارد. اما نمی توان گفت که ما از نظر وضعیت فساد، بدترین کشور اتحادیه اروپا هستیم. بلغارستان علیه فساد مبارز می کند. اما معتقدم باید بیشتر تلاش کنیم و باید تلاش کنیم که نهادها،احزاب سیاسی و تمامی ارکان جامعه مدنی برای مبارزه با فساد و جرم و جنایت با هم کار کنند.»

یورونیوز: یکی از مشکلاتی که با آن دست به گریبانید، عدم ثبات سیاسی در کشور است. دولت شما سومین دولت، طی چهار سال گذشته است. در اواخر ماه مارس هم انتخابات [زودهنگام] برگزار خواهد شد. چگونه می خواهید در اوضاع بی ثبات، با مسائل بنیادی دست و پنجه نرم کنید؟

رومن رادوف: «درست می گویید. بی ثباتی سیاسی منشاء مشکلات دیگری در حوزه اقتصاد و مسائل قضایی هم هست. من امیدوارم که در انتخابات پارلمانی آتی، کسانی انتخاب شوند که بیشتر به منافع مردم فکر کنند و قوانینی را وضع کنند که به نفع مردم باشد، و دست به انجام اقداماتی بزنند که اعتماد مردم به نهادهای دولتی را بازگرداند.

روابط بلغارستان با روسیه و اتحادیه اروپا

یورونیوز: پس از انتخاب شما بعنوان رییس جمهور، عده ای گفتند که شما نامزد نزدیک به مسکو بودید و انتخاب شما به ضرر اتحادیه اروپا تمام می شود. در حالیکه شما ادعا می کنید که رویکردی متعادل اتخاذ خواهید کرد که هم نظر روسیه را تامین کند و هم نظر اتحادیه اروپا را.

رومن رادوف: «صادقانه بگویم من اصلا معنای این سوال را درک نمی کنم. من دانش آموخته دو آکادمی نظامی در ایالات متحده امریکا هستم و چندین بار تمرینات نظامی ناتو را در چارچوب همکاری دوجانبه و با حضور نیروهای چند ملیتی، در بلغارستان سازماندهی و هدایت کرده ام.»

یورونیوز: شما از تنش زدایی از روابط با روسیه و کم کردن تحریمها علیه این کشور حمایت می کنید.*

رومن رادوف: «بله. از نظر من تحریمها هیچ فایده ای نداشته است و هم به ضرر اقتصاد روسیه است و هم به ضرر اقتصاد اتحادیه اروپا.»

یورونیوز: اما تحریمها به خاطر وضعیت کریمه آغاز شد. برداشته شدن تحریمها به معنای نادیده گرفتن قوانین بین المللی نیست؟

رومن رادف: «بله البته الحاق کریمه به روسیه خلاف قوانین بین المللی بود و بلغارستان قاطعانه از تمام قوانین بین المللی حمایت می کند. سوال اصلی این است که اروپا تا چه زمانی می تواند به خاطر تحریمهایی که منجر به تضعیف اعتماد (متقابل) شده، دو پاره بماند؟ پنج سال، ۱۰ سال، ۵۰ سال؟»

یورونیوز: در ماه ژوییه در پارلمان اروپا به حمایت از تحریمها علیه روسیه رای گیری می شود. آیا بلغارستان قصد دارد علیه تمدید تحریم ها رأی بدهد؟

رومن رادوف: «تا ژوییه خیلی زمان مانده است. شرایط دقیقا هر روز تغییر می کند. بگذارید یک موقعیت جالب را متصور شویم: اگر دولت دونالد ترامپ و ولادیمیر پوتین برای بهبود روابط دو کشور به توافقی دست یابند و اعتماد طرفین افزایش یابد و درگیریها ناشی از تحریم کاهش بیابد، واکنش اروپا چه خواهد بود؟»

مواجهه با خطر تروریسم

یورونیوز: به پرزیدنت ترامپ اشاره کردید. دونالد ترامپ بحران پناهجویان و مهاجرت و تروریسم را به هم مرتبط می داند شما با این نظر موافقید؟

رومن رادوف: «همان طور که دیده ایم چند حمله جدی تروریستی در اروپا انجام گرفته است. اگر تعداد اینها بیشتر شود اروپا باید چکار کند؟»

یورونیوز: عده ای خواهند گفت که این تعبیر نادرستی از حقایق است. بسیاری از حملات تروریستی را کسانی انجام داده اند که تبعه این کشورها بوده اند.

رومن رادوف: «برخی از حملات تروریستی را نسل های دوم و سوم مهاجران انجام داده اند که موضوعی خیلی جدی است. از سوی دیگر مسئول برخی حملات تروریستی هم کسانی بوده اند که همراه با موج مهاجران به اروپا آمده اند. موجی که هنوز هم ادامه دارد بنابراین تهدیدهای متعددی برای امنیت شهروندان اروپا وجود دارد که نباید هیچکدام را سرسری گرفت.»

پذیرش پناهجویان در اروپا

یورونیوز: در باره مشکل پناهجویان و سیاست اتحادیه اروپا، شما گفته اید که با جابجاکردن پناهجوها و سیستم سهمیه بندی که اتحادیه اروپا پیشنهاد کرده است مخالفید در عین حال گفته اید که بلغارستان کشوری مهربان و غمخوار دیگران است. چطور این دو دیدگاه را با هم آشتی می دهید؟

رومن رادوف: «خیلی ساده است. لازم به گفتن نیست که در بلغارستان هر چه در توانمان هست برای کمک به مردمی که از جنگ فرار می کنند انجام می دهیم. اما باید بین پناهجو و مهاجر غیرقانونی فرق گذاشت. برای ادغام [مهاجر] در جامعه چه معیارهایی هست؟ فکر می کنم اروپا در این زمینه مشکل دارد. معلوم نیست چه مقدار منابع مالی لازم است و پذیرش [مهاجر] چه تأثیری بر سیستمهای تأمین اجتماعی خواهد گذاشت. اروپا برای چند نفر می تواند سرپناه باشد و هزینه اش چیست؟»

از فرماندهی نیروی هوایی تا ریاست جمهوری

یورونیوز: در آخر، آقای رئیس جمهور در زمینه سیاست شما تجربه ای ندارید، پیش از این فرمانده نیروی هوایی بلغارستان بودید و آیا به نظر شما این نکته در رویارویی با چالش ها برایتان مشکل ساز نیست؟

رومن رادوف: «نکات مثبت و منفی هر دو وجود دارد. نبودِ تجربه در سیاست مشکل ایجاد می کند اما می تواند مزیتی بزرگ هم باشد. چون این روزها در سیاست به بی طرفی و دیدگاه عینی نیاز است، و کسانی که سیاست را فقط بازی نمی دانند و تنها به فکر منافع حزبشان نیست، بلکه به منافع تمام ملت فکر می کنند می توانند از این نظر نسبت به دیگران برتر باشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تاجران روس برای فرار از تحریم، بز آوردند

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد

تظاهرات ده‌ها شهروند آلبانی با کوکتل مولوتوف در برابر ساختمان شهرداری تیرانا