صدها پناهجو پیاده به آب زدند اما به مکزیک نرسیدند

AP Photo/Moises Castillo
AP Photo/Moises Castillo Copyright Copyright 2020 The Associated Press. All rights reservedMoises Castillo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گذر این افراد از رودخانه مرزی آسان نبود زیرا آنها روز دوشنبه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به محض ورود به خاک مکزیک با مقاومت نیروهای مرزبانی این کشور روبرو شدند.

آگهی

صدها پناهجوی اهل آمریکای مرکزی که پیاده عازم ایالات متحده هستند، با گذر از رود مرزی سوچیاته از گواتمالا وارد جنوب مکزیک شدند.

این افراد به این ترتیب راهبرد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده در منع ورود پناهجویان از آمریکای مرکزی را به چالش کشیدند.

با این حال گذر این افراد از رودخانه مرزی آسان نبود زیرا آنها روز دوشنبه ۲۰ ژانویه (۳۰ دی) به محض ورود به خاک مکزیک با مقاومت نیروهای مرزبانی این کشور روبرو شدند. در حالی که برخی از مهاجران در آن سوی رودخانه با مأموران مکزیکی درگیر شده بودند، برخی دیگر از آنها در قالب گروه‌های کوچک‌تر از مسیرهای فرعی و کوره‌راه‌های روستایی به راه خود ادامه دادند.

مأموران بالاخره راه همه افراد حاضر در کاروان مهاجران را سد کردند و بیشتر آنها در حاشیه گل‌آلود رودخانه متوقف شدند و نتوانستند از روی پل مرزی منتهی به «سیوداد هیدالگو» عبور کنند. بنابراین به نظر می‌رسد راهبرد مکزیک برای گروه گروه کردن مهاجران به منظور جلوگیری از ورود آنها مؤثر بوده است. مرزداران مکزیکی این شیوه را از زمان ورود اولین کاروان پناهجویان در سال ۲۰۱۸ آغاز کردند.

در طول دو روز آخر هفته گذشته در مجموع حدود هزار پناهجو قصد گذر از روی پل مرزی مکزیک با گواتمالا را داشتند، اما مأموران مکزیکی به آنها گفتند که تنها با برگه قانونی به آنها اجازه عبور می‌دهد.

شمار اندکی از پناهجوان که روز دوشنبه موفق شدند از چنگ مأموران مرزی مکزیک بگریزند احتمالا به دست مأموران بازرسی دیگری که در طول مسیر آنها به طرف آمریکا در خاک مکزیک مستقر هستند بازداشت می‌شوند.

مؤسسه ملی مهاجرت مکزیک با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که تمام پناهجویان فاقد مدارک قانونی در بازداشتگاه‌های موقت نگهداری شده و افرادی را که وضعیت اقامتی مشخصی ندارند، به کشور خودشان بازمی‌گرداند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا پناهجویان مکزیکی را به کشور گواتمالا می‌فرستد

پناهجویان معترض پل مرزی بین آمریکا و مکزیک را مسدود کردند

دیوار خاطرات مهاجران در مرز مکزیک با آمریکا