Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آمریکا پناهجویان مکزیکی را به کشور گواتمالا می‌فرستد

پناهجویان مکزیکی در آمریکا
پناهجویان مکزیکی در آمریکا Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن ماه ژوئیه گذشته توافقی را با کشور گواتمالا به امضا رساند که به موجب آن گواتمالا به عنوان یک «کشور ثالث امن» برای پناهجویان تلقی شده و متقاضیان باید نخستین اقدام برای کسب پناهندگی را در آنجا انجام دهند.

آگهی

آمریکا قصد دارد آن دسته از اتباع مکزیکی که تقاضای پناهندگی از ایالات متحده را دارند به گواتمالا بفرستد. وزارت امنیت داخلی آمریکا روز دوشنبه با اعلام این خبر تصریح کرد که پناهجویان مکزیکی به موجب یک توافق مهاجرتی که سال گذشته با گواتمالا منعقد شده به این کشور منتقل می‌شوند.

در بیانیه سخنگوی وزارت امنیت داخلی آمریکا آمده است: «آن دسته از مکزیکی‌هایی که در پی کسب حمایت بشردوستانه از آمریکا هستند از این پس به گواتمالا منتقل می‌شوند و این فرصت را خواهند داشت تا در آنجا درخواست خود را ارائه کنند.»

مکزیک بلافاصله ضمن ابراز مخالفت خود با اتخاذ این تصمیم اعلام کرد که چنین رویکردی می‌تواند تبعات ناخوشایندی بر سرنوشت پناهجویان کشورش در آمریکا داشته باشد.

وزارت خارجه مکزیک ضمن واکنش به این تصمیم آمریکا با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: «دولت مکزیک به دقت بر موضوع رعایت حقوق بشر در توافقنامه‌های امضاء و تصویب شده توسط دو کشور، نظارت دارد.»

واشنگتن ماه ژوئیه گذشته توافقی را با گواتمالا به امضا رساند که به موجب آن گواتمالا به عنوان یک «کشور ثالث امن» برای پناهجویان تلقی شده و متقاضیان باید نخستین اقدام برای کسب پناهندگی را در آنجا انجام دهند.

این در حالی است که به اعتقاد بسیاری از تحلیلگران، این توافق جنجالی به آمریکا امکان می‌دهد تا آن دسته از پناهجویان را که فاقد صلاحیت برای ورود به خاک این کشور می‌داند به گواتمالا منتقل کند.

ناظران بین‌المللی نیز ضمن ابراز نگرانی از این توافق معتقدند که گواتمالا،‌ کشوری هم مرز با مکزیک که بیش از نیمی از ساکنانش زیر خط فقر زندگی می‌کنند، از امکان و ظرفیت لازم برای میزبانی از متقاضیان پناهندگی برخوردار نیست و صرفا تحت فشار واشنگتن تن به امضای این توافقنامه داده است.

برخی رسانه‌ها پیش از این اعلام کرده بودند که دونالد ترامپ مقامات گواتمالا را برای پذیرفتن این توافق تحت فشار قرار داده و به اعمال محدودیت‌های اقتصادی و افزایش تعرفه‌های گمرکی تهدید کرده است. ایالات متحده آمریکا توافق مشابهی را نیز پیش از این با کشور السالوادور امضا کرده است.

مبارزه با مهاجرت غیرقانونی یکی از مهم‌ترین رویکردهای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین دور ریاست جمهوری و از جمله محورهای مهم کارزار انتخاباتی وی محسوب می‌شود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیویورک تایمز فاش کرد: قصد مقام‌های آمریکایی برای استفاده از سلاح مایکروویو در مرز مکزیک

صدها السالوادوری پس از اخراج از آمریکا کشته شدند یا مورد آزار قرار گرفتند

صدها پناهجو پیاده به آب زدند اما به مکزیک نرسیدند