نیویورک تایمز فاش کرد: قصد مقام‌های آمریکایی برای استفاده از سلاح مایکروویو در مرز مکزیک

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
A man sat near south border of Phoenix with Mexico
A man sat near south border of Phoenix with Mexico   -  Copyright  AP Photo

روزنامه نیویورک تایمز روز چهارشنبه از قصد مقام‌های دولت دونالد ترامپ برای استفاده از «سلاح مایکروویو»(سلاح ریز موج) در مرز مکزیک پرده برداشت.

به گزارش این روزنامه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده چند هفته پیش از برگزاری انتخابات مجلس نمایندگان و سنای آمریکا در سال ۲۰۱۸، خواستار تشدید برخورد با مهاجران غیرقانونی در مرز این کشور با مکزیک شده بود. در مقابل برخی مقام‌های دولت استفاده از «سلاح مایکروویو» را به آقای ترامپ پیشنهاد داده بودند.

نیویورک تایمز مدعی شده که این پیشنهاد از سوی مقام‌های گمرک و حفاظت مرزی آمریکا مطرح شده و حاضران در جلسه را شوکه کرده است. در نهایت نیز با زیر سوال رفتن کارآیی و نیز غیراخلاقی بوده استفاده از این سلاح، پیشنهاد مطرح شده از دستور کار جلسه خارج می‌شود.

بررسی‌های ارتش آمریکا نشان می‌دهد که «سلاح مایکروویو» اثرات مرگبار ندارد ولی با تابش انرژی امواج میلیمتری مایکروویو باعث ایجاد سوختگی درجه بر روی پوست انسان‌ می‌شود. این سلاح آخرین بار سال ۲۰۱۰ در افغانستان مورد استفاده قرار گرفته بود.

مبارزه با مهاجرت غیرقانونی به ویژه از طریق مرز مکزیک یکی از مهم‌ترین وعده‌های انتخاباتی دونالد ترامپ بوده است. به همین منظور او تاکنون ضمن سخت‌تر کردن قوانین مهاجرت به آمریکا، پروژه احداث دیوار مرزی با مکزیک را نیز به اجرا گذاشته است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید