تشکر رئيس جمهور مکزیک از ترامپ برای داشتن ادبیاتی «کمتر تبعیض‌آمیز» درباره مکزیکی‌ها

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تشکر رئيس جمهور مکزیک از ترامپ برای داشتن ادبیاتی «کمتر تبعیض‌آمیز» درباره مکزیکی‌ها
کپی رایت  AP Photo

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئيس جمهوری مکزیک در جریان سفرش به ایالات متحده آمریکا از همتای آمریکایی خود تشکر کرد که در طول سخنرانی‌های این هفته خود در واشنگتن، از ادبیاتی «کمتر تبعیض‌آمیز» در خصوص مکزیک و مکزیکی‌ها استفاده کرده است.

آقای لوپز اوبرادور در نشست خبری روز جمعه ۱۰ ژوئیه گفت: «من از دونالد ترامپ تشکر می‌کنم که موضوع دیوار مرزی با مکزیک به صورت عمومی مطرح نکرد.»

روسای جمهوری دو کشور ۹ ژوئیه در واشنگتن با یکدیگر دیدار داشتند که البته برگزاری این دیدار آنهم ۴ ماه پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، چه در مکزیک و چه در ایالات متحده شدیدا مورد انتقاد قرار گرفته است.

دونالد ترامپ نیز در مراسم شامی که با حضور آقای لوپز اوبرادور و به میزبانی رهبران صنعتی برگزار شد، به شوخی خطاب به حاضران گفت بسیار تلاش کرده جلوی خود را بگیرد و اشاره‌ای به موضوع دیوار مکزیک نکند.

اظهارات رئيس جمهوری مکزیک و سپاسگزاری او از دونالد ترامپ از آن رو بود که رئيس جمهوری آمریکا پیش‌تر بارها با اظهاراتی توهین‌آمیز نسبت به مکزیکی‌ها و مهاجرانی که از این کشور وارد آمریکا می‌شوند صحبت کرده بود. 

آقای ترامپ پیش از حضور در کاخ سفید وعده داده بود در صورت پیروزی در انتخابات، در مرز با مکزیک دیوار خواهد ساخت و هزینه آن را هم از مکزیک خواهد گرفت. او توانست تا اندازه‌ای به وعده انتخاباتی خود عمل کند و تاکنون حدود ۲ هزار مایل در مرز دو کشور دیوار ساخته است.

در سال‌های اخیر هم چندین بار میان روسای جمهوری دو کشور بر سر ساخت این دیوار مرزی و وضعیت مهاجران مکزیکی درگیری لفظی روی داده بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید