معترضان مکزیکی: آب ما را به ایالات متحده روان نکنید

رودخانه نیمه خشک ریوگرانده در مرز میان مکزیک و ایالات متحده آمریکا
رودخانه نیمه خشک ریوگرانده در مرز میان مکزیک و ایالات متحده آمریکا Copyright HERIKA MARTINEZ/AFP or licensors
نگارش از یورونیوز با استفاده از  Reuters
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری مکزیک هفته گذشته پیشنهاد کرده بود سازمان ملل متحد برای بررسی وضع تقسیم آب میان کشورش و ایالات متحده وارد عمل شود.

آگهی

گروهی از شهروندان ایالت چی‌واوا در شمال مکزیک شامگاه سه‌شنبه و در اعتراض به انتقال آب این منطقه به ایالات متحده آمریکا تظاهرات کردند. ایالت چی‌وا‌وا یکی از مناطقی است که با دشواری‌های ناشی از خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می‌کند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد که شهروندان خشمگین به سوی نیروهای پلیس کوکتل مولوتوف و سنگ پرتاب کردند.

این خشونت‌ها پس از اعلام برنامه انتقال بیشتر آب سد بوکیلا به ایالات متحده آغاز شد. توافق میان مکزیکوسیتی و واشنگتن موسوم به «حق آب» (water debt)، تعهدات دو کشور همسایه برای تقسیم آب در مرزها را تنظیم کرده است.

به نظر می‌رسد در حالیکه آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رئیس جمهوری مکزیک تلاش می‌کند نگرانی‌های کشاورزان را کاهش دهد، اعتماد بخش گسترده‌ای از شهروندان شمال این کشور را به دلیل شکنندگی تنظیم رابطه با ایالات متحده از دست داده است. دولت دونالد ترامپ رویکردی سفت و سخت را در قبال مساله مهاجرت، تعرفه‌ها و همچنین آب در قبال مکزیک در پیش گرفته است.

رئیس جمهوری مکزیک هفته گذشته پیشنهاد کرده بود سازمان ملل متحد برای بررسی وضع تقسیم آب میان کشورش و ایالات متحده وارد عمل شود. آقای اوبرادور از هموطنانش در استان چی‌وا‌وا خواسته بود تا به او اعتماد کنند و «بدانند که رئیس جمهور آن‌ها را تنها نخواهد گذاشت.» وی با اشاره به توافق آبی میان دو کشور و بیان این واقعیت که مکزیک در سال‌های گذشته بیشتر مصرف کننده بوده تا صادر کننده [منابع آبی مورد توافق] هشدار داد در صورت عدم انتقال آب به ایالات متحده، واشنگتن این کشور را مجازات خواهد کرد.

با این حال و به گزارش رویترز، معترضان می‌گویند «مردمانی که از کم‌آبی می‌میرند بیشتر جلوی چشم آن‌ها هستند تا نزاکت دیپلماتیک دولت‌ها.»

در ماه‌های گذشته و در پی کاهش چشمگیر بارش و بروز خشکی در بسیاری از مناطق مکزیک، بسیاری از شهروندان ناراضی و به‌ویژه کشاورزان از دولت خواسته بودند تا از انتقال آب به ایالات متحده خودداری کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طوفان گریس در مکزیک جان دست‌کم ۸ نفر را گرفت

در غرب مکزیک خودروها را آب برد

تشکر رئيس جمهور مکزیک از ترامپ برای داشتن ادبیاتی «کمتر تبعیض‌آمیز» درباره مکزیکی‌ها