انتشار ویدئوی از خشونت پلیس در فرانسه جنجالی شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
انتشار ویدئوی از خشونت پلیس در فرانسه جنجالی شد
کپی رایت  AFP

دادستان پاریس پس از انتشار ویدئویی از خشونت پلیس علیه یکی از معترضان در پایتخت فرانسه اعلام کرد که در این زمینه تحقیقات انجام می‌گیرد.

روز گذشته ویدئویی به‌طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که در آن مردی با چهره خونین در منطقه «گار دو لس پاریس» روی زمین افتاده بود اما با وجود خونریزی، پلیس در حال ضربه زدن به صورت وی بود.

این اتفاق در جریان شصت و هفتمین شنبه اعتراضی جلیقه زردها در روز ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) اتفاق افتاد.

افرادی که در صحنه حاضر بودند در این ویدئو به این رفتار پلیس اعتراض می‌کردند و صدای یکی از شاهدان شنیده می‌شود که می‌گوید: «شرم آور است.»

فرد دیگری به یکی دیگر از نیروهای پلیس می‌گوید که «آیا رفتار همکارتان را می‌بینید؟ نگاه کنید چه‌ می‌کند. نفرت انگیزید.» طبق گفته شاهدان پلیس دست این معترض را نیز بسته بود.

ویدئوی دیگر از این صحنه اما با زاویه دیگری منتشر شده که در این ویدئو فرد معترض رو شکم دراز کشیده و از قبل به او دستبند زده شده است. این فرد مجروح هنگامی که پلیس با زانوی خود به بازوی وی فشار می‌آورد از درد فریاد می‌کشد.

دادستانی پاریس به خبرگزاری فرانسه اعلام کرد که تحقیقات این نهاد به دلیل «خشونت عمدی از سوی فردی که دارای اختیارات عمومی است» آغاز می‌شود.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه اوایل هفته گذشته در جمع خبرنگاران خشونت‌ورزی نیروهای امنیتی فرانسه را رد نکرده اما در عین حال گفته بود که درست نیست بگوییم همه ماموران پلیس علیه معترضان خشونت می‌ورزند.