Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آزادی، برابری، فلش‌بال؛ تغییر یک شعار برای محکومیت خشونت پلیس فرانسه

آزادی، برابری، فلش‌بال؛ تغییر یک شعار برای محکومیت خشونت پلیس فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

شعار مشهور «آزادی، برابری و برادری» انقلاب فرانسه که در اثری از شپرد فری هنرمند آمریکایی طراحی و در دفتر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نصب شده است، از سوی معترضان جلیقه زرد به شکل «آزادی، برابری و فلش بال» تغییر شکل یافته بود تا خشونت پلیس علیه معترضان را به نمایش بگذارد.

آگهی

معترضان جلیقه زرد فرانسوی در دهمین شنبه اعتراضات‌ با تغییر یک تابلوی معروف که در اتاق کار امانوئل ماکرون رئیس جمهوری نصب شده است، تلاش کردند توجه‌ها را به خشونت پلیس علیه معترضان جلب کنند.

شعار مشهور «آزادی، برابری، برادری» انقلاب فرانسه که در اثری از شپرد فری هنرمند آمریکایی نقش بسته و در دفتر امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه نصب شده است، از سوی معترضان جلیقه زرد به شکل «آزادی، برابری، فلش بال» تغییر شکل یافته بود تا خشونت پلیس علیه معترضان را به نمایش بگذارد.

«فلش بال» سلاحی است که از سوی پلیس فرانسه برای شلیک گلوله‌های کائوچویی به سمت معترضان جلیقه زرد مورد استفاده قرار می گیرد.

معترضان همچنین یک چشم ماریان سمبل انقلاب فرانسه و ارزشهایش را خون‌آلود طراحی کرده‌‌اند که نمادی از قربانیانی است که گلوله های کائوچویی به چشمشان برخورد کرده است.

شلیک این گلوله های کائوچویی به سمت معترضان در اعتراضات دو ماه اخیر جلیقه زردها دهها زخمی برجای گذاشته است. برخی یک چشمشان را از دست داده‌اند، برخی گلوله به دهانشان برخورد کرده که باعث ایجاد زخم‌های عمیقی بر صورت و از بین رفتن تعدادی از دندانهایشان شده است.

به نوشته روزنامه فیگارو، این اثر تغییر شکل یافته کار یک گرافیست نزدیک به جنبش «فرانسه تسلیم ناپذیر» ژان لوک ملانشون است.

یک عضو سایت Discord insoumis که این اثر تغییر شکل یافته روی آن منتشر شده به فیگارو گفته است: «وقتی شپرد فری این تابلو را به امانوئل ماکرون هدیه داد، او روی اینستاگرامش نوشت که او فکر می کرده که ماکرون نماینده یک نیروی مترقی است. این نگاه شپرد و آنچه این روزها در خیابان رخ می دهد ایده این تغییر تابلو را برای ما ایجاد کرد.»

استفاده گسترده پلیس فرانسه از گلوله های کائوچویی و همچنین نارنجک های انفجاری تاکنون باعث شده است که دهها نفر به شدت زخمی شوند. استفاده پلیس ضد شوروش و بریگاد مبارزه با جرایم از این سلاح‌ها تاکنون باعث دست کم چهار مورد قطع دست یا قطع انگشتان دست شده است.

بر اساس آمارهای منتشر شده بین ۸۰ تا ۹۰ نفر به دلیل شلیک گلوله های کائوچویی به شدت زخمی شده اند و بین ۱۰ تا ۱۵ نفر یک چشمشان را از دست داده‌اند.

قربانیان خشونت پلیس در فرانسه عمدتا با شکایت از وزیر کشور فرانسه منتظر برگزاری دادگاه برای رسیدگی به شکایت‌هایشان هستند. کریستوف کستنر وزیر کشور فرانسه در روزهای گذشته هر گونه خشونت پلیس علیه معترضان را رد کرده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«تظاهرات خشم»؛ راهپیمایی افسران پلیس فرانسه در پاریس برای شرایط بهتر کاری

تظاهرات جلیقه زردها؛ پلیس فرانسه بیش از ۱۳۰۰ نفر را بازداشت کرد

هزاران زن در سرتاسر فرانسه علیه اوج‌گیری جریان راست افراطی به خیابان‌ها آمدند