Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

خشونت پلیس فرانسه علیه دانش‌آموزان: «به ما می‌گفتند 'هوی عرب'، 'هوی سیاه'»

خشونت پلیس فرانسه علیه دانش‌آموزان: «به ما می‌گفتند 'هوی عرب'، 'هوی سیاه'»
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما ۱‍۵ نفر در سلولی که برای ۵ نفر جا داشت، نگهداری می‌شدیم»

آگهی

به دنبال انتشار ویدئوی دستگیری ۱۵۱ دانش‌آموز فرانسوی در ماه نوامبر سال گذشته، برخی از این دانش‌آموزان روایت خود را از این دستگیری و رفتار پلیس با آنها با رسانه‌ها در میان گذاشته‌اند.

به گزارش «لوموند» یکی از این دانش آموزان که شکایت او از پلیس در حال رسیدگی است در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی که روز چهارشنبه برگزارش شد، گفت: «آنچه ما در این ماجرا شنیدیم بسیار بدتر از آن چیزهایی بود که می‌توان در ویدئو دید.»

در ویدئوی منتشر شده از این دانش آموزان، آنها را می‌بینیم که به دستور پلیس روی زمین زانو زده‌اند و دستهایشان را پشت سرشان نگه‌ داشته‌اند، تصویری که واکنش وسیعی در افکار عمومی فرانسه در پی داشت. در همین ویدئو صدای پلیس را می‌شنویم که خطاب به دانش‌آموزان می گوید: «خوب، این هم کلاس بچه‌های خوب».

همچنین یاسر دانش آموز ۱۷ ساله درباره دستگیری و شرایط نگهداریش در بازداشت گفت: «ما ۱‍۵ نفر در سلولی که برای ۵ نفر جا داشت، نگهداری می‌شدیم. ماموران پلیس‌ به ما می‌گفتند:‌ «هوی، عرب»، «هوی، سیاه». و نگهبان بازداشتگاه می‌گفت: اینجا شبیه باغ وحش توآوری (باغ وحشی در حومه پاریس) شده.»

یاسر همچنین افزود که در ماجرای بازداشت‌شان «ارزش‌های مرتبط با برابری، رعایت نشده است.»

رشیده مادر یاسر می‌گوید: «در حومه پاریس این رفتارهای پلیس تقریبا عادی شده است. مثل اینکه سرنوشت ما است. ماموران پلیس هم مجازات نمی‌شوند. بچه‌های ما دیگر نمی‌دانند رفتار کردن با آنها به‌عنوان شهروند معمولی فرانسوی چه شکلی است. این چرخه جهنمی باید متوقف شود.»

یکی دیگر از دانش آموزان نیز شهادت داده است که هنگامی که به دستور پلیس روی زمین دراز کشیده بود با باتوم مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

خانواده‌های این دانش آموزان، انجمنی با عنوان «انجمن دفاع از جوانان مانتوآ» تشکیل داده‌اند تا مبارزه‌شان را علیه خشونت پلیس هماهنگ کنند. آنها خواستار همبستگی وسیع علیه این خشونت سازماندهی شده هستند.

با این حال در ۱۹ مه ۲۰۱۹، گزارش نظارتی پلیس درباره واقعه دستگیری دانش‌آموزان منطقه مانت-لا-ژولی ( Mantes-la-Jolie) در حومه پاریس، منتشر شد که می‌گوید پلیس هیچ اشتباهی انجام نداده و رفتار ناشایستی نداشته است.

خانواده‌های این دانش‌آموزان می گویند گزارش نظارتی پلیس بدون توجه به شهادت دانش آموزانی که در این واقعه دستگیر شده‌اند نوشته شده و پلیس بدون توجه به روایت آنها، گزارش خود را منتشر کرده است.

گروهی متشکل از ۵ وکیل بسیج شده‌اند تا در شکایت بیش از ۲۰ خانواده از پلیس، از این دانش آموزان در دادگاه دفاع کنند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلیقه‌زردها؛ نخستین محاکمه یک پلیس به اتهام اعمال خشونت عمدی

نامه دانشجویی که در لیون خودسوزی کرد: «زنده باد سوسیالیسم و خودگردانی»

ورزشکاران با پیام صلح نام خود را بر روی میله‌های محل برگزاری المپیک پاریس نوشتند