دیدار ماکرون با ۶۴ روشنفکر فرانسوی برای حل بحران جلیقه زردها

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه   -  Copyright  رویترز

امانوئل ماکرون، رئیسجمهور فرانسه، روز دوشنبه ۱۸ مارس به منظور یافتن راهی برای بحران جلیقه زردها با شماری از روشنفکران این کشور دیدار کرد.

در این جلسه که در کاخ الیزه برگزار شد، امانوئل ماکرون  آخرین شنبه اعتراضی جلیقه زردها -که به خشونت کشیده شده- را  «استبداد اقلیت» نامید و گفت که وی به دنبال یافتن راهی برای تقویت دموکراسی است.

آقای ماکرون اظهار داشت: «باید فرمی از دموکراسی توافقی را بنا کنیم که فقط مخصوص مواقع انتخابات نباشد.»

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد: «ایده پشت سر افراطی‌ترین جلیقه زردها رد هر نوع مشروعیت و مرجعیت قدرت است.»

او همچنین در پاسخ به انتقادات از «قدرت عمودی و از بالا به پایین ریاست جمهوری» که مسبب ایجاد نارضایتی شده است، بدنه نیروهای واسط جامعه را منعطف خواند و گفت: « اگر این ساختار سلب و غیرمنعطف بود، من را اینجا جلوی خودتان نمیدیدید.»

رویترز
تظاهرات روز شنبه جلیقه زردها با تخریب و به آتش کشیدن گسترده کافه ها و کیوسکهای مطبوعاتی خیابان شانزه لیزه همراه بودرویترز

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای ماکرون همچنین احتمال بازنگری در مبانی قانون جدایی دین از دولت مصوب سال ۱۹۰۵ را رد کرد و درباره نقش اسلام در فرانسه گفت: «ما یک مسئله با اسلام داریم به ویژه درخصوص نهادهایی که مروج اسلام سیاسی ناسازگار با جمهوری هستند. ما تسلیم آنان نخواهیم شد. به طور اخص در مدارس، اما در عین حال این رابطه را باید مسالمتآمیز سازیم.»

در این جلسه که ۴ ساعت به طول انجامید و به صورت زنده پخش میشد، اقتصاددانان، جامعهشناسان، ریاضیدانان، اقلیمشناسان و فیلسوفان سرشناس فرانسوی حضور داشتند و انتقادات خود را مطرح کردند.

شماری از روشنفکران چپگرا از جمله فردریک لوردون، اقتصاددان، به دلیل انتقاد از سیاستهای امانوئل ماکرون دعوت شرکت در جلسه را رد کرده بودند.

بیشتر بخوانید: