Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

دیدار ماکرون با ۶۴ روشنفکر فرانسوی برای حل بحران جلیقه زردها

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، روز دوشنبه ۱۸ مارس به منظور یافتن راهی برای بحران جلیقه زردها با شماری از روشنفکران این کشور دیدار کرد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیسجمهور فرانسه، روز دوشنبه ۱۸ مارس به منظور یافتن راهی برای بحران جلیقه زردها با شماری از روشنفکران این کشور دیدار کرد.

در این جلسه که در کاخ الیزه برگزار شد، امانوئل ماکرون  آخرین شنبه اعتراضی جلیقه زردها -که به خشونت کشیده شده- را  «استبداد اقلیت» نامید و گفت که وی به دنبال یافتن راهی برای تقویت دموکراسی است.

آقای ماکرون اظهار داشت: «باید فرمی از دموکراسی توافقی را بنا کنیم که فقط مخصوص مواقع انتخابات نباشد.»

رئیس جمهور فرانسه اضافه کرد: «ایده پشت سر افراطی‌ترین جلیقه زردها رد هر نوع مشروعیت و مرجعیت قدرت است.»

او همچنین در پاسخ به انتقادات از «قدرت عمودی و از بالا به پایین ریاست جمهوری» که مسبب ایجاد نارضایتی شده است، بدنه نیروهای واسط جامعه را منعطف خواند و گفت: « اگر این ساختار سلب و غیرمنعطف بود، من را اینجا جلوی خودتان نمیدیدید.»

رویترز
تظاهرات روز شنبه جلیقه زردها با تخریب و به آتش کشیدن گسترده کافه ها و کیوسکهای مطبوعاتی خیابان شانزه لیزه همراه بودرویترز

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

آقای ماکرون همچنین احتمال بازنگری در مبانی قانون جدایی دین از دولت مصوب سال ۱۹۰۵ را رد کرد و درباره نقش اسلام در فرانسه گفت: «ما یک مسئله با اسلام داریم به ویژه درخصوص نهادهایی که مروج اسلام سیاسی ناسازگار با جمهوری هستند. ما تسلیم آنان نخواهیم شد. به طور اخص در مدارس، اما در عین حال این رابطه را باید مسالمتآمیز سازیم.»

در این جلسه که ۴ ساعت به طول انجامید و به صورت زنده پخش میشد، اقتصاددانان، جامعهشناسان، ریاضیدانان، اقلیمشناسان و فیلسوفان سرشناس فرانسوی حضور داشتند و انتقادات خود را مطرح کردند.

شماری از روشنفکران چپگرا از جمله فردریک لوردون، اقتصاددان، به دلیل انتقاد از سیاستهای امانوئل ماکرون دعوت شرکت در جلسه را رد کرده بودند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار ویدئوی از خشونت پلیس در فرانسه جنجالی شد

فرانسه در آستانه اعتصاب بزرگ سراسری؛ ماکرون: اصلاحات گریزناپذیر است

خطرهای نهفته در انحلال مجلس فرانسه؛ ماکرون: میانه‌روها علیه راست افراطی متحد شوند