Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کنش جلیقه زردهای فرانسه همزمان با راهپیمایی مبارزه با تغییرات اقلیمی

کنش جلیقه زردهای فرانسه همزمان با راهپیمایی مبارزه با تغییرات اقلیمی
Copyright REUTERS/Pascal Rossignol
Copyright REUTERS/Pascal Rossignol
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این نگرانی وجود داشت که این شنبه «جلیقه زردها» یعنی معترضان به سیاستهای رئیس جمهوری فرانسه و «جلیقه سیاه‌ها» که مهاجران غیرقانونی و عمدتا آفریقاییِ متقاضی مدارک اقامت در فرانسه هستند، در راهپیمایی گستردۀ مبارزه با تغییرات آب و هوایی نفوذ کنند و به این ترتیب کنترل اوضاع برای پلیس ممکن نشود.

آگهی

دست‌کم ۱۳۷ نفر در جریان چهل و پنجمین تجمع بزرگ معترضان موسوم به «جلیقه زرد» در پاریس که شنبه ۲۱ سپتامبر برگزار شد، دستگیر شدند.

پلیس فرانسه برای مقابله با معترضان از گاز اشک‌آور استفاده کرد و حدود صد نفر را نیز که تلاش داشتند در خیابان شانزه‌لیزه تجمع کنند، عقب راند. به گفته پلیس تعدادی از اعضای گروه موسوم به «بلک بلوک»  با نفوذ بین تظاهرکنندگان قصد «مصادره» اعتراضات همزمان روز شنبه را داشتند. اعضای این گروه  (Black Blocs) که دولت آنها را به گروه‌های چپ افراطی منتسب می‌کند، متهمند که در جریان راهپیمایی‌ها نقاب سیاه به صورت زده و دست به تخریب اموال عمومی می‌زنند.

کنترل اوضاع در این روز برای مقامات فرانسه از اهمیت بالایی برخوردار بود. زیرا همزمان با برگزاری اعتراضات هفتگی جلیقه زردها، راهپیمایی بزرگ معترضان به تغییرات آب و هوایی نیز برگزار می‌شد.

بر این اساس نزدیک به ۷۵۰۰ پلیس در شهر پاریس مستقر شدند و بیش از ۳۰ ایستگاه مترو بسته شد. دولت فرانسه همچنین اعلام کرد که برگزاری تظاهرات در شانزه لیزه و برخی دیگر از مناطق کلیدی در قلب پاریس ممنوع است.

این نگرانی وجود داشت که این شنبه «جلیقه زردها» یعنی معترضان به سیاستهای اقتصادی امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه و «جلیقه سیاه‌ها» که مهاجران غیرقانونی و عمدتا آفریقاییِ متقاضی مدارک اقامت در فرانسه هستند، در راهپیمایی گستردۀ مبارزه با تغییرات آب و هوایی نفوذ کنند و به این ترتیب کنترل اوضاع برای پلیس ممکن نشود.

یک روز پیش از این امانوئل ماکرون با اشاره به برگزاری راهپیمایی مبارزه با تغییرات اقلیمی، خطاب به فرانسوی‌ها گفت که «اگرچه خوب است مردم دیدگاههایشان را ابراز کنند» اما بهتر است در روز شنبه آرامش کشور حفظ شود و راهپیمایی مبارزه با تغییرات آب و هوایی مختل نشود.

شنبه ۲۱ سپتامبر با «روز میراث اروپایی» نیز مصادف بود و به همین مناسبت درهای بسیاری از بناهای تاریخی و فرهنگی فرانسه که بطور معمول به روی عموم بسته است، برای بازدید گشوده شد. بر این اساس این آخر هفته اقدامات احتیاطی بیشتری از سوی مقامات فرانسه به اجرا گذاشته شد تا این اعتراضات، روند بازدید از اماکن فرهنگی و تاریخی را مختل نکند. از جمله اینکه در پاریس برخی از اماکن تاریخی استثنائاً به روی مردم بسته شد و برای بازدید از برخی مکان‌ها همچون کاخ الیزه نیز ثبت نام بازدیدکنندگان اجباری گردید.

بیش از ۱۰ ماه از آغاز جنبش اعتراضی جلیقه زردها می‌گذرد. اعتراضات هفتگی آنها باعث شده است که تا این مرحله، آقای ماکرون با کاهش مالیات افراد کم درآمد، حذف مالیات بر ساعات اضافه کاری همچنین افزایش سطح دستمزدها موافقت کند.

امانوئل ماکرون به‌تازگی در مصاحبه‌ با نشریه تایم اعلام کرد که جنبش جلیقه زردها برای او بسیار مفید بوده است زیرا باعث شده بهتر از گذشته گوش بدهد و ارتباط برقرار کند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتشار ویدئوی از خشونت پلیس در فرانسه جنجالی شد

خشونت در پاریس؛ جلیقه‌سیاه‌ها‌ پانتئون را اشغال کردند

«تجاوز گروهی» در پاریس؛ زن استرالیایی با لباس نیمه‌پاره به اغذیه‌فروشی پناه برد