زلنسکی با رد استعفای نخست وزیر اوکراین به او فرصت دوباره داد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
زلنسکی با رد استعفای نخست وزیر اوکراین به او فرصت دوباره داد
Copyright  AP

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین استعفای نخست وزیر خود را رد کرد.

اولکسی هونچاروک، نخست وزیر اوکراین صبح امروز جمعه ۱۷ ژانویه (۲۷ دی) در پی انتشار اظهاراتی از وی که در آن به عملکرد رئیس جمهوری این کشور انتقاد کرده بود از دولت استعفا داد. وی در این اظهارات که اخیرا افشا شده است گفته بود که زلنسکی «فهم و درکی ابتدایی» از اقتصاد دارد.

نخست وزیر اوکراین خبر استعفای خود را در صفحه فیس‌بوکش منتشر کرد و نوشت: « به منظور رفع هرگونه شک و شبهه در خصوص عدم احترام و بی اعتمادی به رئیس جمهوری نامه استعفای خود را نوشته و ارسال کردم.»

سخنان جنجالی هونچاروک در روز ۱۶ دسامبر در یک نشست غیر رسمی بیان شده بود اما در اوایل هفته گذشته در رسانه‌های اوکراین افشا شد. وی در این جلسه گفته بود که مسائل اقتصادی باید به شکلی ساده به رئیس جمهوری توضیح داده شود زیرا آقای زلنسکی «فهم و درکی ابتدایی از اقتصاد» دارد. نخست وزیر اوکراین افشای نوار صوتی این جلسه را اقدامی هدفمند علیه وی توصیف کرد.

زلنسکی پس از دریافت استعفای نخست وزیرش اعلام کرده بود که آن را بررسی خواهد کرد اما در نهایت در جلسه‌ای با نخست وزیر، از هونچاروک خواست که در کابینه بماند و گفت که به او و کابینه‌اش فرصتی دیگری می‌دهد.