نخست وزیر اوکراین استعفا داد

نخست وزیر اوکراین استعفا داد
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دفتر ریاست جمهوری اوکراین دقایقی پس از رسانه‌ای شدن استعفای نخست وزیر این کشور خبر یاد شده را مورد تایید قرار داد.

آگهی

نخست وزیر اوکراین در پی انتشار اظهاراتی از وی که در آن به عملکرد ولودیمیر زلنسکی،‌ رئیس جمهوری این کشور انتقاد کرده بود صبح روز پنجشنبه از سمت خود استعفا داد. 

دفتر ریاست جمهوری اوکراین دقایقی پس از رسانه‌ای شدن استعفای نخست وزیر این کشور خبر یاد شده را مورد تایید قرار داد و اعلام کرد که این درخواست در دست بررسی است.

اولکسی هونچاروک (Oleksiy Honcharuk) نخست وزیر اوکراین با انتشار پستی بر روی شبکه اجتماعی فیس‌بوک ضمن اشاره به تعهد خود برای اجرای برنامه ارائه شده از سوی ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری کشورش وی را نمونه و الگویی برای «پذیرفتن حقایق و شایستگی» توصیف کرد و نوشت: «به منظور رفع هرگونه شک و شبهه در خصوص عدم احترام و بی اعتمادی به رئیس جمهوری نامه استعفای خود را نوشته و ارسال کردم.»

آقای هونچاروک با اشاره به اظهارات اخیر وی که نوعی بحران سیاسی را در اوکراین رقم زده است تاکید کرد که محتوای سخنانش به شکلی تصنعی این ایده را طرح کرده که وی و تیم‌اش برای رئیس جمهوری احترامی قائل نیستند در صورتی که به گفته وی «این حقیقت ندارد.»

 تحلیل‌گران معتقدند در بخشی از صحبت‌های اخیر نخست وزیر اوکراین که روز شانزدهم دسامبر طی یک نشست غیر رسمی با وزرا و مسئولان بانک مرکزی این کشور ایراد و ضبط شده و سپس به بیرون درز پیدا کرده نوعی بی احترامی به رئیس جمهوری این کشور  صورت گرفته است.

به نوشته رسانه‌های اوکراینی شرکت کنندگان در این نشست در باره نحوه توضیح و ارائه تصمیم‌های اقتصادی به ولودیمیر زلنسکی بحث و گفتگو می‌کردند.

بر این اساس گفته می‌شود که اولکسی هونچاروک در این جلسه گفته است که مسائل اقتصادی باید به شکلی ساده به رئیس جمهوری توضیح داده شود زیرا آقای زلنسکی «فهم و درکی ابتدایی از اقتصاد» دارد. 

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

زلنسکی در مراسم یادبود جان‌باختگان قطحی بزرگ اوکراین، «هولودومور»: هرگز فراموش‌شان نمی‌کنیم

بیم و امید‌های زلنسکی؛ از جنگ غزه و دیدار بایدن-شی تا آماده‌باش روسیه برای حمله موشکی در زمستان

زلنسکی: حملات روسیه در راه است، باید خود را آماده زمستان سخت کنیم