Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

هشدار تهران به بریتانیا: مداخله کنید سفیرتان اخراج می‌شود

وزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران Copyright یورونیوز
Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود اقدام سفیر بریتانیا برای حضور در یک تجمع داخلی را «غیرقانونی و غیر حرفه‌ای» خوانده و اظهارنظر دیگر مقامات این کشور در خصوص تحولات داخلی ایران را نیز به شدت محکوم کرده است.

آگهی

دو روز پس از دستگیری و بازداشت کوتاه مدت سفیر بریتانیا در تهران به دلیل حضور در تجمعات اعتراضی به سرنگونی هواپیمای اوکراینی،‌ ایران به بریتانیا نسبت به هرگونه اقدام جدید مداخله جویانه هشدار داد.

وزارت امور خارجه ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن طرح این هشدار بریتانیا را تهدید کرد که در صورت ادامه مداخلات در این کشور سفیر لندن را اخراج خواهد کرد.

در این بیانیه از بریتانیا خواسته شده است فورا به هرگونه «اقدام مداخله جویانه و تحریک آمیز» از سوی سفارتخانه کشورش پایان دهد و در صورت تکرار این اقدامات تهران دیگر تنها به احضار سفیر بریتانیا اکتفا نخواهد کرد.

بیانیه دستگاه دیپلماسی ایران در حالی منتشر می‌شود که برخی منابع نزدیک به سپاه پاسداران روز شنبه ساعاتی پس از شروع تجمعات اعتراضی در تهران از دستگیری کوتاه مدت و سپس آزادی راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در ایران خبر داده بودند.

رسانه‌های نزدیک به سپاه با اعلام این خبر تاکید کرده بودند که سفیر بریتانیا در «تجمعات غیرقانونی» معترضان به سرنگونی هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین شرکت کرده و حین عکس گرفتن از این ناآرامی‌ها دستگیر شده است.

این درحالیست که آقای مک‌ایر سپس با انتشار پیامی اعلام کرد که با تصور اینکه تجمعات به یاد بزرگداشت یاد قربانیان حادثه برپا شده در آن حضور یافته و به محض شروع شعارهای ضد حکومتی آنجا را ترک کرده است.

وزارت امور خارجه ایران در بیانیه خود اقدام سفیر بریتانیا برای حضور در یک تجمع داخلی را «غیرقانونی و غیر حرفه‌ای» خوانده و اظهارنظر دیگر مقامات این کشور در خصوص تحولات داخلی ایران را نیز به شدت محکوم کرده است.

در این بیانیه به اظهارات اخیر نخست وزیر و وزیران خارجه و دفاع بریتانیا در باره کشته شدن قاسم سلیمانی و یکی از فرماندهان ارشد حشد شعبی اشاره و این مواضع به عنوان «همراهی و مشارکت دولت انگلیس در اقدام تروریستی آمریکا» محکوم شده است.

در بخشی از این بیانیه تصریح شده است: «حضور سفیر انگلیس در یک تجمع داخلی را مداخله آشکار در امور داخلی کشور و خلاف اصول حاکم بر روابط دیپلماتیک می داند که شائبه مشارکت آن کشور در سیاست شکست خورده فشار حداکثری آمریکا را تقویت می‌کند.»

این بیانیه همچنین به تهدید‌های تازه دومینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا در باره احتمال وضع تحریم‌هایی بر ضد حکومت ایران با همکاری شرکای لندن اشاره و در واکنش به این تهدیدها آورده است: «واضح است که رژیم انگلیس بر اساس یک اشتباه محاسبه خطرناک کماکان توهمات ضد ایرانی را در سر می پروراند و به دنبال افزایش تنش در منطقه و در روابط خود با ایران است. سردمداران انگلیس باید بدانند که اتهامات علیه ایران نمی تواند تبعیت کورکورانه آن رژیم از آمریکا و ناتوانی مفتضحانه انگلیس در انجام تعهداتش در برجام و حتی خودداری از اجرای حکم دادگاه انگلیس در بازپرداخت صدها میلیون پوند بدهی به مردم ایران به دلیل ترس از آمریکا را بپوشاند.»

وزارت امور خارجه ایران همچنین اعلام کرده است که هرگونه «خطای» جدید از سوی بریتانیا با واکنش متناسب و سخت تهران مواجه خواهد شد.

تنش میان ایران و آمریکا پس از حملات موشکی تهران به پایگاه‌های نیروهای آمریکایی در عراق که در واکنش به کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس صورت گرفت در حالی به بالاترین حد خود رسیده است که بسیاری از تحلیلگران با توجه به تحولات اخیر دو کشور را از هم اکنون درگیر در جنگی آغاز شده می‌دانند.

بوریس جانسون،‌ نخست وزیر بریتانیا که در سیاست خارجی همواره از نزدیک‌ترین متحدان دونالد ترامپ محسوب می‌شود پیشتر قاسم سلیمانی را تهدیدی برای منافع همه کشورهای غربی و نیز عامل بی ثباتی در منطقه معرفی کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران: افرادی در رابطه با سقوط هواپیمای اوکراینی بازداشت شدند

تجمع‌های اعتراضی در ایران؛ ماموران با شلیک گاز اشک‌آور با مردم درگیر شدند

پزشکیان انتخاب شد؛ مسیر پیش‌‌رو و چالش‌های رئیس جمهور منتخب چیست؟