Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

ماکرون: آماده برگزاری همه‌پرسی در مورد پیشنهادهای اقلیمی شهروندان هستیم

ماکرون: آماده برگزاری همه‌پرسی در مورد پیشنهادهای اقلیمی شهروندان هستیم
Copyright APGONZALO FUENTES
Copyright AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ماکرون در حالی از سیاست اجتماعی و اقتصادی دولت خود دفاع می‌کند که طرح جنجالی او برای اصلاح قانون بازنشستگی با یکسان‌سازی آن برای بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی اعتصاب و اعتراض‌ گسترده‌ای را در سطح کشور برانگیخته است.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد آماده است تا برخی از پیشنهادهای «کنوانسیون شهروندی اقلیم» را به همه‌پرسی بگذارد.

ماکرون در جریان نشست پرسش و پاسخ با اعضای کنوانسیون شهروندی اقلیم که روز جمعه ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) در محل دفتر شورای اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی دولت برگزار شد، گفت: «گمان می‌کنم که برای برخی موارد باید همه‌پرسی برگزار شود. زیرا با این شیوه می‌توان نگرانی در موضوع اقلیم را با همه مردم در میان گذاشت.»

کنوانسیون شهروندی اقلیم که در اکتبر سال ۲۰۱۹ میلادی در فرانسه به وجود آمد، شورایی متشکل از ۱۵۰ شهروند فرانسوی است که با یکدیگر همفکری کرده و برای بهبود وضعیت اقلیمی به دولت پیشنهاد می‌دهند.

اعضای اصلی و علی‌البدل این شورا به صورت تصادفی و به قید قرعه از میان تمام شهروندان در کشور انتخاب می‌شوند. افراد انتخاب شده با این حال حق دارند عضویت در کنوانسیون را نپذیرند. کار در این گروه داوطلبانه محسوب می‌شود اما با این حال دولت مبلغی را برای ساعات کاری اعضا آن در نظر می‌گیرد.

رئیس جمهوری فرانسه در نشست روز جمعه تشکیل این کنوانسیون را یک «حرکت دموکراتیک بی‌پیشینه» خواند و وعده داد که به کمک اعضای آن «تصمیم‌های مهمی در زمینه محیط زیست» در دولت گرفته شود.

دفاع از عملکرد اجتماعی دولت در بحبوحه اعتراض‌ها

امانوئل ماکرون در این نشست در پاسخ به پرسش دیگری که در انتقاد از سیاست او در زمینه عدالت اجتماعی و در انتقاد از افزایش فقر در دولت او مطرح شد، به شدت از عملکرد اجتماعی دولت خود دفاع کرد.

رئیس جمهوری فرانسه با یادآوری این که تنها در ماه ژانویه سال جاری دولت او در مجموع معادل ۵ میلیارد یورو از مالیات کاسته و هزینه‌های درمانی را نیز کاهش داده گفت: «من نمی‌خواهم کسی از این بابت از من تشکر کند، فقط می‌خواهم که در این زمینه رو راست باشیم.»

امانوئل ماکرون در حالی از سیاست اجتماعی و اقتصادی دولت خود دفاع می‌کند که طرح جنجالی او برای اصلاح قانون بازنشستگی با یکسان‌سازی آن برای بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی اعتصاب و اعتراض‌ گسترده‌ای را در سطح کشور برانگیخته است. معترضان می‌گویند دولت با یکسان‌سازی حقوق و امتیازات بازنشستگی در واقع می‌خواهد امتیازات کنونی را که در بعضی مشاغل وجود دارد از میان بردارد.

روز پنج‌شنبه ده‌ها هزار نفر در فرانسه برای اعتراض به این لایحه به خیابان آمدند و اعتراض آنها در پاریس و چند شهر دیگر به خشونت و درگیری با پلیس انجامید.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

آسو شیتدپرس
تظاهرات علیه لایحه اصلاح قانون بازنشستگی دولت فرانسه - پاریس، پنج‌شنبه ۹ ژانویه (۱۹ دی)آسو شیتدپرس
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اولویت‌های اروپایی ماکرون در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش چیست؟

فرانسه؛ بیش از یکماه اعتصاب و حضور دوباره مخالفان دولت در خیابان

رکورد طولانی‌ترین اعتصاب سراسری در فرانسه شکسته شد