آغاز تعطیلات پایان سال در فرانسه با طعم اعتصاب

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
آغاز تعطیلات پایان سال در فرانسه با طعم اعتصاب
کپی رایت  عکس از آسوشیتدپرس

تداوم اعتصاب کارکنان شرکت راه آهن ملی فرانسه برنامه سفر بسیاری از فرانسوی ها را همزمان با آغاز تعطیلات پایان سال میلادی مختل کرده است.

کارکنان شرکت راه آهن ملی فرانسه و سازمان حمل و نقل پاریس در اعتراض به طرح دولت امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه برای اصلاح نظام بازنشستگی از روز پنجم دسامبر (۱۴ آذر) اعتصاب کرده اند.

اعتراض ها علیه طرح دولت علاوه بر اخلال در سفرهای ریلی و جاده ای باعث تعطیلی برخی از مدارس نیز شده است.

مذاکرات دولت فرانسه با اتحادیه های کارگری روز پنجشنبه بدون نتیجه پایان یافت. هرچند رهبران تعدادی از اتحادیه های کارگری پس از این مذاکرات خواستار وقفه در اعتصاب ها به دلیل تعطیلات پایان سال شدند اما اعضای این اتحادیه ها در بخش حمل و نقل ریلی با این درخواست مخالفت کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به این ترتیب به نظر می رسد که اعتصاب در بخش حمل و نقل ریلی طی دو هفته آینده ادامه خواهد یافت.

بنا به اعلام شرکت راه آهن ملی فرانسه نیمی از قطارهای سریع السیر این شرکت روز شنبه به دلیل اعتصاب کارکنان حرکت نکردند. این در حالی است که روز شنبه برای بسیاری از فرانسوی ها اولین روز تعطیلات پایان سال بود.

از سوی دیگر نیمی از خطوط متروی پاریس به دلیل اعتصاب کارکنان سازمان حمل و نقل این شهر روز شنبه تعطیل بود.

دولت فرانسه با اجرای طرح اصلاح نظام بازنشستگی قصد دارد مقررات سختگیرانه تری را در این زمینه برای کارکنان شرکت راه آهن ملی فرانسه و سازمان حمل و نقل پاریس به اجرا بگذارد. دولت امانوئل ماکرون همچنین در نظر دارد که همه فرانسوی ها، اعم از کارکنان بخش دولتی و خصوصی را ترغیب کند تا برای جلوگیری از کاهش مستمری دوران بازنشستگی شان به جای ۶۲ سالگی در سن ۶۴ سالگی بازنشسته شوند.

مذاکرات دولت فرانسه با اتحادیه های کارگری قرار است پس از تعطیلات پایان سال در ماه ژانویه از سر گرفته شود.