Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

فرانسه؛ اعتصاب کارکنان دولت و واهمه دولت ازعدم توزیع سوخت به پمپ بنزین ها

فرانسه؛ اعتصاب کارکنان دولت و واهمه دولت ازعدم توزیع سوخت به پمپ بنزین ها
Copyright 
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سندیکاهای کارگری دولت امانوئل ماکرون را تهدید کردند که در صورت ارائه طرح اصلاح قانون بازنشستگی و عدم حذف آن از تقویم دولت، دست از اعتصاب برنمی دارند.

آگهی

اعتراض و اعتصاب سراسری کارکنان دولت در فرانسه وارد نهمین روز خود شد. کارکنان دولت خواستار حذف طرح اصلاح قانون بازنشستگی این کشور هستند. این در حالی است که سال نوی میلادی نزدیک است و بسیاری از فرانسوی ها نگران دیدوبازدیدهای خود هستند.

لوران برن، دبیر سندیکای کارکنان راه آهن فرانسه، دولت را تهدیدکرد در صورت اصرار دولت مبنی بر اصلاح قانون بازنشستگی، قطارهای کشور در روز کریسمس از کار می ایستند.

با این حال آمارها نشان می دهند که تعداد کارکنان اعتصاب کننده در نه روز اخیر با ریزش مواجه شده است. البته هم چنان ۶۷ درصد لوکومتیورانان و رانندگان قطار در اعتصاب هستند.

مارین لوپن، رهبر راستگرایان افراطی که با سخنرانی های «پوپولیستی» در سال های اخیر بسیاری از کارگران و اقشار فقیر جامعه را با خود همراه کرده است از اعتصاب کنندگان خواست تا برای سال نو از اعتصاب دست بکشند. این موضع انتقادات فراوان سندیکاهای کارگری را به همراه داشته است.

از روز جمعه، اعتصاب کارگران چهار پالایشگاه نگرانی های فراوانی برای دولت ایجاد کرده است. کارگران پالایشگاه توتال در نرماندی، لاورا در بوش دو رون، توتال در بوش دو رون و «گرانپویی» در ایل دو فرانس با اعتصاب کارآمدی این پالایشگاه ها را تا حد زیادی از کارانداخته اند. اعتصاب در این پالایشگاه ها باعث شده است تا ۱.۶درصد از پمپ بنزین های فرانسه با کمبود توزیع در بنزین و یا گازوئیل مواجه شوند. البته دولت گفته است ذخیره کافی بنزین برای سه ماه آینده را دارد و جای نگرانی نیست. در جریان آخرین تحول تاریخی فرانسه، موسوم به انقلاب ماه مه سال ۱۹۶۸، اعتصاب کارکنان پالایشگاه یکی از مهم ترین عواملی بود که دولت شارل دوگل را در آن زمان با چالش سرنگونی مواجه کرد.

ناتالی آرتو، سخنگوی حزب «کارگران مبارز» در صفحه توییتر خود نوشت که «فریب کاری های دولت در اصلاح جزییات طرح نمی تواند حقوق بگیران را از مبارزه خود بازدارد. هدف کارگران توقف کامل اصلاحات قانون بازنشستگی است.»

هم چنان بسیاری از خط های مترو و قطارهای شهری استان ایل دو فرانس به مرکزیت پاریس به دلیل اعتصاب کار نمی کنند.

الیزابت بورن، وزیر حمل و نقل فرانسه با خطاب قراردادن اعتصاب کنندگان اعلام کرد که آنها به «خواسته های شهروندان فرانسوی در آستانه تعطیلات سال نو» توجهی نمی کنند.

CGT، یکی از مطرح ترین سندیکای کارگری فرانسه، در پاسخ به خانم وزیر در بیانیه ای تاکید کرد که دولت باید دست از «عوام فریبی» بردارد چرا که همه می دانند مسئول اصلی هرج و مرج کنونی خود دولت است. این سندیکا که میلیون ها عضو دارد، اعلام کرد اعتصاب اعضا در تعطیلات سال نو نیز ادامه خواهد یافت مگر اینکه دولت اصلاح قانون بازنشستگی را متوقف کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اختلال شدید تردد در پایتخت فرانسه در پی اعتصاب بزرگ شبکه حمل و نقل شهری

حمله به خوابگاه‌های دانشجویان خارجی و نگرانی مهاجران افغان؛ در قرقیزستان چه خبر است؟

ناآرامی‌های گرجستان؛ جایی که «نسل زد» جلودار اعتراضات علیه لایحه جنجالی دولت است