Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراض به قانون بازنشستگی؛ فرانسه در آستانه «روز سیاه» اعتصاب

اعتراض به قانون بازنشستگی؛ فرانسه در آستانه «روز سیاه» اعتصاب
Copyright 
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اعتصاب بزرگ فرانسه احتمالا از امروز سه‌شنبه ابعاد وسیع‌تری خواهد یافت زیرا بزرگ‌ترین اتحادیه صنفی فرانسه یعنی «س‌اف‌دت» نیز برای نخستین بار از آغاز اعتراض‌ها برای شرکت در این حرکت فراخوان داده است.

آگهی

سیزدهمین روز متوالی از اعتصاب‌های فراگیر کارکنان در بخش‌های دولتی و خصوصی فرانسه از بامداد سه‌شنبه ۱۷ دسامبر (۲۶ آذر) آغاز شد.

اعتصاب سراسری در اعتراض به لایحه دولتی اصلاح قانون بازنشستگی در فرانسه قرار است در این روز که آن را «روز سیاه» اعتصاب نامیده‌اند، به اوج خود برسد. مهم‌ترین اتحادیه‌های صنفی و کارگری فرانسه به جز اعتصاب فراخوانی نیز برای راهپیمایی در این روز در پاریس صادر کرده‌اند. انتظار می‌رود نظیر چنین تظاهراتی در شهرهای دیگر فرانسه نیز برگزار شود.

اعتصاب بزرگ فرانسه احتمالا از امروز سه‌شنبه ابعاد وسیع‌تری خواهد یافت زیرا بزرگ‌ترین اتحادیه صنفی فرانسه یعنی «س‌اف‌دت» نیز برای نخستین بار از آغاز اعتراض‌ها برای شرکت در این حرکت فراخوان داده است.

در روز سه‌شنبه ۵۰ درصد از معلمان مقطع دبستان قصد پیوستن به صف اعتصابی‌ها را دارند و تشکل‌های دانشجویی در سراسر کشور برای شرکت در راهپیمایی اعلام آمادگی کرده‌اند. با این حال اعتصاب کارکنان بخش حمل و نقل و راه‌آهن همچنان مهم‌ترین و تأثیرگذارترین حرکت اعتراضی است.

برنامه محدودیت تردد قطارها در پاریس در جریان اعتصاب روز سه‌شنبه

شرکت راه‌آهن سراسری فرانسه، «اس‌ان‌س‌اف» اعلام کرد به دلیل اعتصاب رانندگان، سوزنبانان و مأموران کنترل، در روز سه‌شنبه حداکثر از هر ۴ قطار سریع‌السیر این شرکت تنها یکی حرکت می‌کند. شرکت اتوبوس‌ها و قطارهای شهری پاریس، «ارآت‌پ» نیز گفته است که حرکت قطارها در این شهر به شدت مختل خواهد شد به طوری که حد اقل ۸ خط مترو در این شهر به طور کامل متوقف می‌شود.

بسیاری از کارکنان بخش‌های بهداشت و درمان و ادارات دولتی نیز گفته‌اند که در این روز به اعتصاب می‌پیوندند.

معترضان فرانسوی در روزهای پنجم و دهم دسامبر نیز دست به اعتصاب گسترده و راهپیمایی زده بودند. با ادامه اعتصاب‌ها در آستانه تعطیلات سال نو میلادی، کارشناسان امور اجتماعی فرانسه پیش‌بینی می‌کنند که این کشور در این ایام احتمالا با بحران روبرو شود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

اعتصاب روز سه‌شنبه احتمالا پرواز هواپیماها را نیز تحت‌الشعاع قرار خواهد داد. تشکل‌های صنفی از شرکت‌های هواپیمایی خواسته‌اند تا ۲۰ درصد پروازهای ورودی و خروجی خود در فرودگاه اورلی را لغو کنند. در جریان آخرین اعتصاب بزرگ قبلی در روز دهم دسامبر، گروهی از معترضان برای ساعاتی جاده منتهی به فرودگاه اصلی پاریس یعنی شارل دوگل را بستند.

قانون بازنشستگی در فرانسه برای کارکنان بخش‌های مختلف، متفاوت است و دولت با پیشنهاد یک لایحه اصلاحی جدید قصد دارد تا این قانون را یکسان کند. معترضان می‌گویند با اعمال چنین اصلاحاتی، بسیاری از کارکنان بخش‌های مختلف از مزایایی که تاکنون برای بازنشستگی داشته‌اند، محروم خواهند شد.

دولت فرانسه تاکنون در برابر خواسته معترضان کوتاه نیامده است. ژان پل دلووآ، کمیسر عالی امور بازنشستگی و مسئول طرح جاری اصلاح قانون بازنشستگی در کابینه امانوئل ماکرون روز دوشنبه از سمت خود استعفا کرد. دلیل استعفای او برخی «کوتاهی‌ها» در فعالیت‌هایش اعلام شده و به طور مستقیم به این لایحه جنجالی و بحران ناشی از آن مربوط نمی‌شود. با این حال خود دلووآ گفته است که مخالفان او به هدف نابود کردن طرح بازنشستگی به او اتهام زده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتصاب سراسری در فرانسه؛ «آقای بازنشستگی» دولت ماکرون استعفا کرد

اعتصاب عمومی در فرانسه ۶۰۰ کیلومتر راه‌بندان ایجاد کرد

دومین روز اعتصاب سراسری در فرانسه؛ معترضان که هستند و چه می‌خواهند؟