پیام ماکرون پس از ۲۷ روز اعتصاب در فرانسه: طرح بازنشستگی اجرا خواهد شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پیام ماکرون پس از ۲۷ روز اعتصاب در فرانسه: طرح بازنشستگی اجرا خواهد شد
کپی رایت  AFP

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه سه شنبه شب در پیامی در آستانه سال نوی میلادی تاکید کرد که طرح اصلاح نظام بازنشستگی در این کشور با وجود اعتراض مخالفان به اجرا در خواهد آمد.

رئیس جمهوری فرانسه در حالی بر اجرای این طرح تاکید کرد که ۲۷ روز از آغاز اعتصاب های گسترده در اعتراض به طرح دولت می گذرد. امانوئل ماکرون با این حال در سخنان خود از اعضای دولت فرانسه خواست که «به سرعت» با آن دسته از اتحادیه های کارگری که حاضر به مصالحه هستند به توافق دست یابد.

کنفدراسیون دموکراتیک کار فرانسه (س‌اف‌دت) یکی از اتحادیه‌های کارگری است که از زمان آغاز اعتراض‌ها به لایحه قانون بازنشستگی دولت ماکرون، موضعی نرم‌تر نسبت به این قانون در پیش گرفته است. 

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

او همچنین در سخنان خود در شب سال نوی میلادی پذیرفت که طرح دولت فرانسه برای اصلاح نظام بازنشستگی «ترس‌ها و مخالفت‌هایی» را برانگیخته است.

مخالفان طرح اصلاح نظام بازنشستگی بر این باور هستند که دولت امانوئل ماکرون قصد دارد ضمن افزایش سن بازنشستگی میزان مستمری بازنشستگان را کاهش دهد. دولت ادوارد فیلیپ، نخست وزیر فرانسه ضمن رد احتمال کاهش میزان مستمری بازنشستگان تاکید می کند که فرانسوی ها به دلیل افزایش شاخص امید به زندگی باید دیرتر از نسل های قبلی بازنشسته شوند.

در طرح دولت برای اصلاح نظام بازنشستگی پیش بینی شده است که سن قانونی بازنشستگی ۶۲ سال باقی خواهد ماند اما کسانی که در این سن بازنشسته شوند مستمری کمتری از افرادی دریافت خواهند کرد که در سن ۶۴ سالگی بازنشسته خواهند شد. دولت فرانسه به این ترتیب قصد دارد تا شهروندان را به سوی ادامه فعالیت حرفه ای تا سن ۶۴ سالگی یا حتی بیشتر سوق دهد.