درگیری پلیس فرانسه با جلیقه‌زرد‌ها و معترضان به قانون بازنشستگی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
درگیری پلیس و جلیقه‌زردها در پاریس
درگیری پلیس و جلیقه‌زردها در پاریس   -  Copyright  عکس از ای پی   -   Michel Euler

مأموران پلیس فرانسه روز شنبه در پاریس با جلیقه‌زردها و معترضان به قانون تازهٔ بازنشستگی در این کشور درگیر شدند و برای متفرق ساختن آنها به سویشان گاز اشک‌آور شلیک کردند.

روز شنبه شماری از اعضای جنبش جلیقه‌زردها، جنبش ضددولتی در فرانسه، به صفوف چند هزار نفری پیوستند که برای اعتراض به قانون جدید بازنشستگی و مستمری در این کشور راهی خیابان‌های پاریس شده بودند.

درحالیکه شماری از معترضان تلاش داشتند دیواره‌های حفاظتی موقت اماکن گردشگی را بردارند و به آتش بکشند، پلیس برای متفرق کردن این تظاهرکنندگان از گاز اشک‌آور استفاده کرد.

عکس از ای پیMichel Euler

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

این در حالی است که با اعتصاب گستردهٔ کارکنان حمل و نقل، برنامهٔ خطوط مترو و اتوبوس پاریس و شماری از دیگر شهرهای فرانسه از اوائل ماه جاری میلادی با اختلال روبرو بوده‌ است.

نمایندگان اتحادیه‌های کارگری اعلام کرده‌اند به مقاومت و اعتصاب ادامه خواهند داد تا دولت ماکرون در تصمیم اخیر خود بازنگری کند.

قانون تازهٔ بازنشستگی در فرانسه، قصد دارد رَویه‌های مختلف بازنشستگی را یکسان‌سازی کند و سن بازنشستگی را نیز از ۶۲ سال به ۶۴ افزایش بدهد. اصلاحات تازهٔ این قانون همچنین در شماری از موارد از میزان مستمری‌ها خواهد کاست.