Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اولویت‌های اروپایی ماکرون در دوره دوم ریاست جمهوری‌اش چیست؟

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاریس همچنان ریاست چرخشی شش ماهه بر اتحادیه اروپا را تا پایان ماه ژوئن بر عهده دارد و امانوئل ماکرون هنوز فرصت دارد تا برنامه سیاسی خود را در واکنش به بحران‌هایی که اتحادیه اروپا با آن مواجه است، پیش ببرد.

آگهی

حمایت از اتحادیه اروپا، علامت مشخص سیاست خارجی امانوئل ماکرون از زمان به قدرت رسیدنش در سال ۲۰۱۷ بوده است؛ رئیس جمهوری فرانسه که به اتحادیه اروپا باورمند است و به تازگی برای دومین بار به ریاست کشور برگزیده شده، اکنون پنج سال دیگر فرصت دارد تا هدف خود برای ایجاد همکاری هر چه نزدیک‌تر بین کشورهای عضو این اتحادیه را پی بگیرد.

پاریس همچنان ریاست چرخشی شش ماهه بر اتحادیه اروپا را تا پایان ماه ژوئن بر عهده دارد و امانوئل ماکرون هنوز فرصت دارد تا برنامه سیاسی خود را در واکنش به بحران‌هایی که اتحادیه اروپا با آن مواجه است، پیش ببرد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیاست دفاعی

رهبران اتحادیه اروپا در روزهای ۳۰ و ۳۱ مه (۹ و ۱۰ خرداد) در یک نشست فوق العاده درباره سیاست دفاعی اروپا و جنگ در اوکراین با یکدیگر دیدار خواهند کرد. امانوئل ماکرون قصد دارد در این نشست پیشنهاد «استقلال راهبردی اروپا» را مطرح کند، استقلالی که به ۲۷ کشور اروپایی امکان می‌دهد تا تصمیمات خود را بدون وابستگی به متحدان بین‌المللی اتخاذ کنند.

از نظر رئیس دولت فرانسه، این خودکفایی به معنی توسعه ظرفیت‌های صنعتی و اعزام نیرو است. این امر مستلزم افزایش بودجه اروپایی اختصاص یافته به مصارف نظامی، همراه با بهبود هماهنگی بین ۲۷ کشور است.

انرژی

اکنون به نظر می‌رسد موضوع انرژی از جنگ در اوکراین جدایی‌ناپذیر است. پاریس می‌خواهد برای کاهش وابستگی اروپا به نفت و گاز روسیه، کربن‌زدایی از جامعه اروپایی را تسریع بخشد. رئیس‌جمهوری فرانسه می‌خواهد انرژی پاک را سریع‌تر به کار گیرد و اطمینان حاصل کند که سرمایه‌گذاری در انرژی هسته‌ای در میان انرژی‌های مورد استفاده در اروپا ادامه می‌یابد.

همچنین انتظار می‌رود امانوئل ماکرون برای مهار قیمت انرژی، قوانین مربوط به بهای برق را اصلاح کند. این اصلاحات می‌تواند شامل از بین بردن ارتباط میان بهای گاز و برق باشد.

محیط زیست

مقابله با تغییرات آب و هوایی یکی از اولویت‌های فرانسه در دوران ریاست بر اتحادیه اروپا است. رئیس جمهوری فرانسه از ایده مالیات کربن در مرزهای اتحادیه اروپا برای جلوگیری از رقابت ناعادلانه حمایت می‌کند.

این ایده شامل یک ساز و کاری برای تعدیل و کاستن تأثیر کربن وارداتی به اروپاست و در حال حاضر موضوع گفتگو و بررسی بین نهادهای اتحادیه اروپاست. در ماه مارس، وزاری دارایی ۲۷ کشور تحت رهبری فرانسه بر سر کاربرد چنین ساز و کاری به توافق رسیدند. تصویب نهایی این طرح بستگی به هماهنگی کمیسیون و پارلمان اروپا دارد.

AP Photo
امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسهAP Photo

مهاجرت

امانوئل ماکرون می‌خواهد منطقه شنگن اروپا را اصلاح کند، منطقه‌ای که در آن رفت و آمد آزاد مردم وجود دارد. این امر مستلزم تقویت مرزهای خارجی اروپاست. رئیس جمهوری فرانسه همچنین می‌خواهد یک کمیته راهبری شنگن با برپایی نشست‌های مکرر بین وزرای ذی‌صلاح تشکیل دهد. پاریس همچنین می‌خواهد یک «ساز و کار حمایت اضطراری» ایجاد کند تا بتواند در مواقع بحران، کمک ملموسی به مهاجران ارائه کند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

دیجیتال

رئیس جمهور فرانسه در دوره دوم صدارتش می‌خواهد به تلاش خود برای استقلال دیجیتال در اتحادیه اروپا ادامه دهد. هدف این است که برای ایجاد شرکت‌های بزرگ اروپایی که قادر به رقابت بین‌المللی باشند، بودجه کافی اختصاص داده شود.

از نظر امانوئل ماکرون، خودمختاری دیجیتال نیز یک مسئله امنیتی است. او بر این باور است که برای محافظت از حوزه‌ها و زیرساخت‌های راهبردی به این خودمختاری نیاز است. رئیس دولت فرانسه از ایده ایجاد یک «ابر اروپایی» حمایت می‌کند. پاریس همچنین قصد دارد از استقرار مجموعه‌ای از ماهواره‌های مخابراتی حمایت کند. این ماهواره‌ها که در مدار پایین زمین مستقر می‌شوند، به وجود نقاط کور ارتباطی پایان می‌دهند و همچنین امنیت شبکه‌ها را تضمین می‌کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماکرون وزرای دولت جدید را در آستانه انتخابات پارلمانی فرانسه معرفی کرد

ماکرون: آماده برگزاری همه‌پرسی در مورد پیشنهادهای اقلیمی شهروندان هستیم

توان و اراده فرانسه برای گسترش چتر هسته‌ای به اتحادیه اروپا؛چالش‌های پاریس در فضای امنیتی جدید چیست؟