امانوئل ماکرون با اکثریت آرا به ریاست جمهوری فرانسه انتخاب شد

انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه ۲۰۲۲
انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه ۲۰۲۲   -  Copyright  AFP
نگارش از یورونیوز فارسی

مرحله دوم انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه روز یکشنبه ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) آغاز شده است و شهروندان فرانسوی برای انتخاب رئیس‌جمهور برگزیده خود از ساعت ۸ صبح به پای صندوق‌های رای رفته‌اند.

امانوئل ماکرون روز یکشنبه ۲۴ آوریل (۴ اردیبهشت) توانست با کسب اکثریت آرا در انتخابات فرانسه بار دیگر به ریاست جمهوری این کشور انتخاب شد.

بر اساس نخستین نتایج شمارش آرا آقای ماکرون بیش از ۵۸ و رقیبش، مارین لوپن از حزب راست افراطی اجتماع ملی ۴۲ درصد آرا را به خود اختصاص داده‌اند.

حدود ۴۸.۷ میلیون نفر در این انتخابات واجد شرایط رای دادن بودند که از این میان ۶۲ درصد در انتخابات شرکت کردند.

میزان آرای سفید در دور دوم انتخابات نیز به ۲۸ درصد رسید که این میزان از سال ۱۹۶۹ تا کنون بی‌سابقه بوده است.

تازه‌ترین اخبار و تحولات مربوط به برگزاری انتخابات فرانسه را در این صفحه دنبال کنید:

24.04.2022
23:30

استقبال رئیس کمیسیون اروپا از پیروزی دوبارۀ ماکرون

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا با انتشار یک پیام تبریک، خطاب به ماکرون نوشت: «مشتاقانه منتظر ادامه همکاری فوق‌العاده با شما هستم. ما با هم فرانسه و اروپا را به جلو خواهیم برد.»

24.04.2022
23:24

پیام تبریک نخست‌وزیر ایتالیا

ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا پیروزی دوبارۀ امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تبریک گفت و آن را «خبر باشکوهی برای تمام اروپا» توصیف کرد.

Italian Premier Mario Draghi
24.04.2022
23:22

پیام تبریک رئیس بانک مرکزی اروپا

کریستین لاگارد، رئیس فرانسوی بانک مرکزی اروپا در پیامی توییتری ضمن تبریک به آقای ماکرون نوشت که «در این زمان نامطمئن وجود یک رهبری قوی ضروری است و همواره از تعهد اروپایی تزلزل‌ناپذیر شما در رسیدگی به چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم استقبال می‌شود.»

  

24.04.2022
23:12

اعتراف وزیر دارایی دولت ماکرون به دوپارگی جامعه فرانسه

در پی اعلام نتایج اولیه انتخابات روز یکشنبه که نشان می‌داد حدود ۴۲ درصد از رای دهندگان به نامزد راست افراطی رای داده‌اند، برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه ضمن تایید ایجاد دوپارگی در جامعه فرانسه اعلام کرد که نمی‌توان کشور را در این وضعیت دوپارگی رها کرد و باید به سرعت راه حلی برای آن یافت.

French Economy Minister Bruno Le Maire
24.04.2022
22:13

پیام تبریک نخست‌وزیر کانادا

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا در پیامی توییتری ضمن تبریک پیروزی امانوئل ماکرون اعلام کرد که «مشتاقانه منتظر ادامه همکاری‌هایمان در مورد موضوعات مهم برای کانادایی‌ها و فرانسوی‌ها از دفاع از دموکراسی گرفته تا مبارزه با تغییرات آب و هوایی و رشد اقتصادی برای طبقه متوسط هستم.»

24.04.2022
21:53

اولین سخنرانی امانوئل ماکرون پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

امانوئل ماکرون سخنرانی خود را با سپاسگزاری از همه رای دهندگان آغاز کرد و افزود: «پس از گذراندن ۵ سال پر از فراز و نشیب، مردم فرانسه بار دیگر به من اعتماد کردند تا برای ۵ سال دیگر در این مقام فعالیت کنم.

پروژه ما ایجاد فرانسه‌ای مستقل‌تر از همیشه و ایجاد اروپایی قوی‌تر است. می‌دانم که بسیاری از افرادی که به من رای دادن نیز افرادی هستند که نه به دلیل موافقت با عقایدم بلکه با این هدف که راه رسیدن به قدرت را برای راست افراطی سد کنند، به من رای دادند. از آنها نیز سپاسگزارم و سعی می‌کنم در سال‌های پیش رو خواسته‌های آنها را برآورده کنم.

من به آنهایی که به مارین لوپن رای دادند نیز می‌اندیشم؛ من از این لحظه رئیس جمهور آنها نیز هستم واین مسئولیت من است که برای خشم و ناامیدی که داشتند و باعث شده به راست افراطی رای دهند، راه حلی بیابم.

پروژه‌ای که من در ۵ سال پیش‌رو در فرانسه اجرا می‌کنم، با این هدف اجرا می‌شود که درنهایت جامعه‌ای عادلانه‌تر و با برابری بیشتر میان زنان و مردان همچنین جامعه‌ای دوستدار محیط زیست داشته باشیم.

24.04.2022
21:36

تبریک صدراعظم آلمان به ماکرون

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان در پیامی توییتری، پیروزی دوباره امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را تبریک گفت و اعلام کرد که با این رای، فرانسوی‌ها «پیامی قوی به نفع اروپا ارسال کردند».

24.04.2022
21:00

تبریک بوریس جانسون به امانوئل ماکرون

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا با انتشار پیامی توییتری به دو زبان انگلیسی و فرانسه پیروزی امانوئل ماکرون را در این انتخابات تبریک گفت و از فرانسه به عنوان «یکی از نزدیک‌ترین و مهم‌ترین متحدان» بریتانیا یاد کرد.

24.04.2022
20:54

واکنش اریک زمور به نتایج انتخابات فرانسه

اریک زمور، کاندیداهای راست افراطی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که در دور اول این انتخابات شکست خورد و از طرفداران خود خواسته بود تا در دومین دور به خانم لوپن رای دهند، طی سخنانی اعلام کرد: 

«می خواهم در این لحظه، غم و ناامیدی خود را اعلام کنم. با وجود آنکه ما میلیونی بودیم و تمام سعی خود را کردیم، بار دیگر ماکرون انتخاب شد؛ آنهم در حالی که برای اولین بار در جمهوری پنجم فرانسه این پیروزی بدون ائتلاف ممکن شد.

متاسفم، این هشتمین بار است که خانواده لوپن [مارین لوپن و پدرش] در انتخابات شکست می‌خورند. من هر کاری که می‌توانستم برای جلوگیری از رسیدن به این نتیجه انجام دادم.

اما نباید متوقف شد، من با اتکا به میلیون‌ها جوانی که در سراسر فرانسه از دیدگاههای ما برای حفظ فرانسه دفاع می کنند، به مبارزه ادامه خوهیم داد.

این مبارزه را در هر شهر و روستا به پیش می‌بریم تا آرمان‌های محافظت از فرانسه زنده بماند و تحقق بیابد.»

اریک زمور هشدار داد که در انتخابات پیش‌روی پارلمانی دو بلوک بزرگ ماکرونیست و ملانشونیست وجود دارد که پیروزی هر کدام از آنها به معنای نابودی آینده فرانسه است. به همین دلیل باید یک بلوک ملی‌گرای قوی نیز شکل بگیرد. او خطاب به خانم لوپن گفت که ملی‌گراها باید اختلافات را کنار بگذارند و به اتحاد بگذارند و اینکه اتحاد میان ملی‌گراها یک انتخاب نیست بلکه یک ضرورت است.

Eric Zemmour
24.04.2022
20:42

ماکرون در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه سخنرانی خواهد کرد

دفتر امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که او برای ایراد سخنرانی خود به مناسبت پیروزی دوباره در انتخابات، در ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه به ئقت فرانسه در میدان «شان دو مارس» حاضر خواهد شد و پشت تریبونی که در نزدیکی برج ایفل برای او برپا شده، سخنرانی خواهد کرد.

هر لحظه بر طرفداران آقای ماکرون در این میدان اضافه می‌شود و جشن و پایکوبی در پای برج ایفل از زمان اعلام نتایج اولیه انتخابات آغاز شده است.

مطالب مرتبط