ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا؛ اولویت‌های پاریس برای اروپا چیست؟

رئیس جمهوری فرانسه اولویت‌های پاریس در دوره ریاست اتحادیه اروپا را اعلام کرد
رئیس جمهوری فرانسه اولویت‌های پاریس در دوره ریاست اتحادیه اروپا را اعلام کرد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

فرانسه از سال آینده میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت. اولویت‌های پاریس چه خواهد بود؟

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه روز پنجشنبه در نشستی خبری اولویت‌هایش را به عنوان رئیس آینده اتحادیه اروپا اعلام کرد.

فرانسه از آغاز سال آینده میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را به مدت شش ماه برعهده خواهد داشت. این در حالی است که انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی فرانسه در همین بازه زمانی برگزار خواهد شد.

آقای ماکرون در نشست خبری خود مقابله با اشاره به بحران در مرز اوکراین و روسیه، مقابله و جلوگیری از «جنگ‌های نیابتی» را یکی از اولویت‌های فرانسه به‌عنوان رئیس آینده اتحادیه خواند.

وی همچنین خواستار مقابله با مهاجرت غیرقانونی به اروپا از طریق افزایش حفاظت مرزهای خارجی اتحادیه اروپا و نیز ایجاد سازمانی برای مقابله با شرایط بحرانی مهاجرت شد. رئیس‌جمهوری فرانسه در همین راستا پیشنهاد تجدیدنظر در تواقنامه شنگن را مطرح کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای ماکرون در بخش دیگری از سخنانش گفت که سیاست دفاع مشترک اروپایی را در اولویت برنامه‌هایش قرار خواهد داد. وی گفت که این سازکار ابتدا میان فرانسه و آلمان ایجاد و سپس بر روی سایر اعضای اتحادیه اروپا باز خواهد شد.

رئیس‌جمهوری فرانسه افزود که کشورش به دنبال تعریف «استقلال راهبردی اروپایی» در دوره ریاست بر اتحادیه اروپا است. وی همچنین پیشنهاد کرد که در چهارچوب تعریف شده برای بودجه کشورها در پیمان ماستریخت تجدیدنظر شود.

امانوئل ماکرون افزود که اتحادیه اروپا ماه فوریه (بهمن/اسفند) نشستی مشترک با اتحادیه آفریقا در بروکسل برگزار خواهد کرد. به گفته وی هدف از این اجلاس دستیابی به «توافقی جدید» برای بازنگری جدی در روابط بین دو قاره اروپا و آفریقا خواهد بود.

رئیس‌جمهوری ۴۳ ساله فرانسه افزود که همزمانی ریاست کشورش بر اتحادیه اروپا با کارزارهای انتخاباتی در عرصه سیاست داخلی «مشکل ساز» نخواهد بود.

امانوئل ماکرون از زمان انتخابش به عنوان رئیس‌جمهوری فرانسه به عنوان یکی از چهره‌های خط مشی طرفداری از اتحادیه اروپا در مقابل جریان «ملی گرایان» و «پوپولیست‌ها» در میان کشورهای عضو این اتحادیه شناخته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چالش‌های پیش‌روی دولت جدید آلمان؛ مقابله با کرونا و رویکردی نو در قبال مسکو و پکن

نرخ تورم در منطقه یورو به بالاترین سطح در ۱۰ سال گذشته رسید

انتشار عکس‌های امانوئل ماکرون در گرماگرم رجزخوانی‌ها برای روسیه واکنش‌برانگیز شد؛ انتقادها به چیست؟