رایزنی پاریس و برلین درباره همکاری‌های اروپایی؛ بربوک در اولین سفرش به فرانسه رفت

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
وزرای خارجه فرانسه و آلمان
وزرای خارجه فرانسه و آلمان   -  Copyright  AP Photo

آنالنا بربوک، وزیر خارجه جدید آلمان روز پنجشنبه در اولین سفر خارجی خود برای دیدار با همتای فرانسوی خود به پاریس سفر کرد.

وزرای خارجه آلمان مانند صدراعظم‌های جدید به طور سنتی در اولین سفر خارجی خود راهی فرانسه می‌شوند. روسای جمهوری فرانسه نیز طی دهه‌های اخیر پس از آغاز به کار اولین سفرشان را به برلین انجام داده بودند.

وزیر خارجه آلمان پس از دیدار با ژان ایو لودریان، همتای فرانسوی خود گفت: «سفر به پاریس به عنوان اولین مقصد برای من تنها اجرای یک سنت نیست بلکه دغدغه‌ای مهم است زیرا آلمان دوستی نزدیک‌تر از فرانسه ندارد. امری که محدود به رابطه دوستانه فرانسه و آلمان نیست زیرا اروپا محور سیاست خارجی آلمان است.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

اولاف شولتس، صدراعظم جدید آلمان نیز قرار است روز جمعه برای دیدار با امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه به پاریس سفر کند. او پس از پاریس برای گفتگو با اورزولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا راهی بروکسل خواهد شد.

سفر وزیر خارجه جدید آلمان به پاریس در حالی انجام شد که فرانسه از چند هفته دیگر همزمان با آغاز سال ۲۰۲۲ میلادی ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را برعهده خواهد گرفت. ژان ایو لودریان و آنالنا بربوک در اولین دیدارشان درباره مقابله همه‌گیری کرونا، تغییرات آب و هوایی و ورود پناهجویان به کشورهای عضو اتحادیه اروپا رایزنی کردند.

انتظار می‌رود که این مسائل در کنار تلاش پاریس برای تشکیل «نیروی دفاعی اروپایی» از جمله موضوعات محوری دوره ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا باشد.

وزیر خارجه فرانسه ضمن ابراز خرسندی از تشکیل دولت جدید آلمان پیش از آغاز دوره ریاست فرانسه بر اتحادیه اروپا از اراده مشترک پاریس و برلین برای دستیابی به اروپایی «سبزتر» با همبستگی بیشتر اجتماعی و استقلال بیشتر سخن گفت.