سه زن در راس سه حزب سنتی، رقبای اصلی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

  از راست به چپ:  والری پکرس، ان ایدالگو، مارین لوپن
از راست به چپ: والری پکرس، ان ایدالگو، مارین لوپن Copyright یورونیوز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با انتخاب والری پکرس به عنوان نامزد حزب جمهوریخواهان فرانسه، حالا نام سه زن برای رقابت با امانوئل ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ قطعی شده است. با این حال همچنان بعید است که رئیس جمهوری آینده فرانسه یک زن باشد.

آگهی

با انتخاب والری پکرس در انتخابات درون حزبی جمهوریخواهان فرانسه حالا سه زن از سه حزب قدرتمند و تاریخی فرانسه در انتخابات ریاست جمهوری، با امانوئل ماکرون رقابت خواهند کرد.

والری پکرس از حزب راستگرای جمهوریخواهان، مارین لوپن رهبر حزب اتحاد ملی پرطرفدارترین کانون راستگرایان افراطی فرانسه و ان ایدالگو، نامزد حزب سوسیالیست و شهردار کنونی پاریس.

Thibault Camus/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
ان ایدالگوThibault Camus/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

صحنه سیاسی فرانسه برخلاف بسیاری از کشورهای پیشرو در قاره اروپا تاکنون هیچ رئیس جمهوری زنی نداشته است.

در سال ۲۰۰۷ میلادی سگولن رویال، همسر پیشین فرانسوا اولاند، به دور پایانی انتخابات ریاست جمهوری راه یافت اما نهایتا مغلوب نیکلا سارکوزی شد. سگولن رویال در آن سال نامزد حزب سوسیالیست فرانسه بود.

ده سال بعد، در سال ۲۰۱۷، مارین لوپن، رهبر حزب اتحاد ملی هم با کسب بیشترین آرا پس از امانوئل ماکرون موفق شد به دور دوم راه پیدا کند اما در مناظره پیش انتخاباتی موفق نبود و نهایتا این ماکرون ۳۹ ساله بود که توانست به کاخ الیزه راه پیدا کند.

Thibault Camus/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
مارین لوپنThibault Camus/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved

این در حالی است که در دو کشور رقیب و متحد تاریخی فرانسه، آلمان و بریتانیا نمونه هایی از زنان موفق و قدرتمند در عالی ترین سطح سیاسی وجود دارد.

یکی از آنها آنگلا مرکل، که همین هفته پس از ۱۶ سال صدراعظمی آلمان و در اوج محبوبیت با دنیای سیاست خداحافظی کرد و دیگری مارگارت تاچر، نخست وزیر بریتانیا در دهه هشتاد میلادی؛ زنی که هر چند مخالفان زیادی داشت اما لقب «بانوی آهنین» را از آن خود کرد.

با این حال همچنان بعید به نظر می رسد که سال آینده میلادی شاهد انتخاب یک زن رئیس جمهور در فرانسه باشیم.

نظرسنجی ها نشان می دهند که مارین لوپن، در مقام یک زن کاندیدا، بیشترین بخت برای ریاست جمهوری دارد در حالی که شانس ان ایدالگو برای راهیابی به الیزه کمتر از ۶ درصد است.

با این حال تمام نظرسنجی ها تا امروز نشان می دهند که در دور نهایی انتخابات ریاست جمهوری هیچیک از رقبای زن احتمالی نمی توانند از امانوئل ماکرون، رای بیشتری بدست بیاورند. البته هنوز رئیس جمهوری فرانسه نامزدی حتمی خود را اعلام نکرده با این حال تردیدهای زیادی درباره شرکت مجدد او در انتخابات وجود ندارد. خصوصا اینکه در تمام نظرسنجی ها او همواره بالاتر از همه نامزدها قرار می گیرد. دور اول انتخابات ریاست جمهوری ماه آوریل سال ۲۰۲۲ برگزار می شود.

با وجود اینکه فرانسه در زمینه پیشرفت حقوق زنان یک کشور پیشرو در جهان محسوب می شود اما حق رای دادن زنان تنها از سال ۱۹۴۴، در آستانه خاتمه جنگ دوم جهانی بدست آمد. امروز اما، نظرسنجی ها نشان می دهند که بیش از ۸۴ درصد شهروندان فرانسوی نظر مثبتی درباره یک زن رئیس جمهور در این کشور دارند.

ماریلی برویی، استاد دانشگاه در پاریس می گوید که « با وجود حضور سه زن در عرصه نامزدی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه نباید فراموش کرد که صحنه سیاسی فرانسه کاملا آغشته به مردسالاری است و راه طولانی برای رسیدن به عدالت جنسیتی در این زمینه وجود دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه هرکدام ماهانه چقدر درآمد دارند؟

خبر جعلی با معرفی همسر ماکرون به عنوان «زن تراجنسیتی»؛ بانوی اول فرانسه شکایت می‌کند

رایزنی پاریس و برلین درباره همکاری‌های اروپایی؛ بربوک در اولین سفرش به فرانسه رفت