نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسه هرکدام ماهانه چقدر درآمد دارند؟

نامزدهای ریاست‌جمهوری فرانسه
نامزدهای ریاست‌جمهوری فرانسه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه یک ماه دیگر برگزار می‌شود، سازمان شفافیت زندگی عمومی این کشور اظهارنامه اموال و دارایی‌های ۱۲ نامزد را منتشر کرده است.

آگهی

در حالی که دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه کمتر از یک ماه دیگر(دهم آوریل) برگزار می‌شود، سازمان شفافیت زندگی عمومی این کشور اظهارنامه اموال و دارایی‌های ۱۲ نامزد را منتشر کرده است.

این اظهارنامه شامل لیست اموال، ریز حساب‌های بانکی، حقوق ماهانه و وام‌های دریافتی می‌شود و درآمد متوسط ماهانه هر نامزد را در طول ۵ سال گذشته (از ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱) نشان می‌دهد. درآمد نامزدهای ریاست جمهوری به طور گسترده‌ای با هم متفاوت است و از کمتر از ۲ هزار یورو تا نزدیک به ۳۸ هزار یورو در ماه متغیر هستند.

مطابق ارقام تنها ۳ نامزد از ۱۲ نامزد انتخابات، حقوقی کمتر از حقوق میانگین فرانسوی‌ها دریافت می‌کنند. درآمدهای اعلام شده توسط نامزدهای ریاست جمهوری به ترتیب زیر هستند:

اریک زمور؛ نزدیک به ۳۸ هزار یورو در ماه

این روزنامه‌نگار سابق با ۳۷ هزار و ۶۲۷ یورو درآمد ماهانه در طول ۵ سال گذشته بالاترین درآمد را در میان نامزدهای ریاست‌جمهوری داشته است.

او برای شغل خود در روزنامه فیگارو بین ۵۲۰۰ تا ۵۶۰۰ یورو در ماه دریافت کرده‌ است، با این حال بیشتر درآمد وی از محل چاپ کتاب‌هایش است. شرکت انتشاراتی روبمپره (Rubempré)، صاحب حق امتیاز کتاب‌های آقای زمور، تنها در سال ۲۰۲۰ مبلغ ۵۲۱ هزار و ۷۰۰ یورو درآمد کسب کرده است.

آسوشیتیدپرس
اریک زمور نامزد حزب راست افراطی فرانسهآسوشیتیدپرس

این نامزد راست افراطی در مجموع ۱.۹۳ میلیون دلار از طریق انتشار کتاب‌هایش به دست آورده و تازه‌ترین کتابش با عنوان «فرانسه هنوز حرف آخرش را نزده است» در فهرست پرفروش‌ترین کتاب‌های سال قرار داشته است.

اریک زمور همچنین مالک ۵ آپارتمان نیز هست و در مجموع ثروتی معادل ۴.۲ میلیون یورو دارد.

امانوئل ماکرون: کمی بیش از ۲۲ هزار یورو در ماه

شغل او به عنوان رئیس‌جمهور ماهانه کمی بیش از ۱۶ هزار و ۳۰۰ یورو برایش به همراه می‌آورد. بخش عمده درآمدهای دیگر امانوئل ماکرون اما از محل حق چاپ مربوط به کتاب منتشر شده توسط او به نام «انقلاب» آمده و در کل درآمدی معادل ۴۴۳ هزار و ۳۳۰ یورو در طول ۵ سال را به حساب او ریخته است.

مطابق اظهارنامه منتشره، آقای ماکرون خانه‌ای از خودش ندارد.

مارین لوپن: نزدیک به ۹ هزار و ۹۰۰ یورو در ماه

مارین لوپن، نامزد حزب اتحاد ملی، با میانگین ۹ هزار و ۸۷۹ یورو در هر ماه درآمد تقریبا مطمئنی دارد.

این نامزد راست افراطی عمدتاً درآمد خود را از دو راه به دست می‌آورد: یکی دبیرکلی حزب (۱۸ هزار یورو در سال ۲۰۱۷ و سپس ۶۰ هزار یورو در سال از ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۱) و دیگری نمایندگی در پارلمان (با حقوقی تقریباً ۷۰ هزار و ۸۰۰ یورو در سال پیش از کسر مالیات).

آسوشیتد پرس
مارین لوپن رهبر حزب راستگرای افراطی اتحاد ملیآسوشیتد پرس

ژان لاسال: ۷ هزار و ۸۰۰ یورو در ماه

این نماینده مجلس و نامزد حزب «مقاومت می‌کنیم» برای نمایندگی سالانه کمی بیش از ۹۳ هزار یورو درآمد اعلام کرده است که در ۵ سال گذشته رقمی تقریبا معادل ۷ هزار و ۷۶۱ یورو در ماه را تشکیل می‌دهد.

نیکولا دوپون‌-انیان: ۶ هزار و ۳۰۰ یورو در ماه

دبیرکل حزب راستگرای «فرانسه به پا خیز» و نماینده ناحیه «اسون» در پارلمان به طور متوسط ۶ هزار و ۳۲۸ یورو درآمد داشته است. حقوق نمایندگی ۶۹ هزار و ۵۸۰ یورو در سال یا ۵ هزار و ۸۰۰ یورو در ماه، بخش عمده درآمد او را تشکیل می‌داده‌اند. او همچنین به عنوان مشاور شهردار و عضو شورای شهر نیز کمک هزینه‌ای دریافت می‌کند.

آقای دوپون‌-انیان به علاوه از محل حاصل از فروش کتاب‌هایش نیز در طول پنج سال اخیر رقمی برابر با ۱۵ هزار و ۵۰۰ یورو کسب کرده است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

فابین روسل (نامزد حزب کمونیست): ۵ هزار و ۸۰۰ یورو در ماه

فابین روسل عضو حزب کمونیست و همچنین نماینده پارلمان از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۲ به طور متوسط ۵ هزار و ۷۷۲ یورو درآمد خالص ( قبل از کسر مالیات) دریافت کرده است.

یانیک ژادو: ۵ هزار و ۵۰۰ یورو در ماه

دبیرکل حزب سبزها تقریباً تمام درآمد خود را از محل نمایندگی در پارلمان اروپا به دست آورده است. این شغل به طور متوسط در طول ۵ سال اخیر ماهیانه ۵ هزار و ۴۷۰ یورو برای او به همراه داشته است.

آقای ژادو همچنین یک موتورسیکلت دارد و با آن در خیابان‌های شهر جابجا می‌شود.

آگهی
آسوشیتدپرس
یانیک ژادو نامزد حزب سبزها در انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسهآسوشیتدپرس

آن ایدالگو ۵ هزار و ۴۰۰ یورو در ماه

شهردار پاریس و عضو حزب سوسیالیست از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۱ ماهانه تنها ۵ هزار و ۴۰۴ یورو کسب کرده و محل درآمد عمده دیگری به جز شغل شهرداری نداشته است.

ژان لوک ملانشون: ۵ هزار و ۳۰۰ یورو در ماه

رهبر چپ‌گرای حزب «فرانسه تسلیم‌ناپذیر» برای شغل نمایندگی خود در پارلمان ماهانه حدود ۵ هزار و ۳۱۵ یورو درآمد داشته است. او هیچ منبع اضافی دیگری را به عنوان محل درآمد اعلام نکرده است.

والری پکرس: ۴ هزار و ۹۰۰ یورو

نامزد حزب راستگرای جمهوریخواهان هر چند یکی از متمول‌ترین افراد حاضر در لیست است، با این حال یکی از پایین‌ترین میزان درآمدهای ماهیانه را در میان نامزدهای ریاست جمهوری دارد.

آسوشیتید پرس
والری پکرس نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری فرانسهآسوشیتید پرس

تقریباً تمام درآمد او از محل سمت استانداری منطقه ایل دو فرانس می‌آید. او در سال ۲۰۱۹ مبلغ دیگری نیز در حدود ۱۵ هزار یورو از محل فروش کتاب‌هایش دریافت کرده است.

در همین حال او علاقه زیادی به آثار هنری دارد و تابلو‌های ارزشمندی از «خوان میرو» نقاش برجسته اسپانیایی در تملک دارد. ثروت خانم پکرس در مجموع ۹.۷ میلیون یورو تخمین زده می‌شود.

آگهی

فیلیپ پوتو: ۳ هزار و ۷۰۰ یورو در ماه

نامزد تروتسکیست حزب جدید ضد سرمایه‌داری در میان نامزدهای کم درآمد قرار دارد. او به طور متوسط در پنج سال اخیر ۳ هزار و ۷۳۰ یورو در ماه درآمد داشته است.

با این حال لازم به یادآوری است که بخشی از این درآمد مربوط به ۷۰ هزار یورویی است که پس از اخراج از کارخانه فورد به عنوان کارگر در سپتامبر گذشته به دست آورد. اگر این حقوق پایان کار را کنار بگذاریم، درآمد ماهانه او به طور متوسط در طول دوره به ۲ هزار و ۵۶۳ یورو در ماه کاهش می‌یابد.

ناتالی آرتو: ۲ هزار یورو در ماه

نامزد تروتسکیست حزب «مبارزه کارگری» و استادیار دانشگاه در میان نامزدها کمترین درآمد را به خود اختصاص داده است.

او تنها هزار و ۹۸۴ یورو در ماه به دست می‌آورد و جز شغل معلمی منبع درآمد دیگری ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سه زن در راس سه حزب سنتی، رقبای اصلی ماکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه

اریک زمور مفسر اسلام‌ستیز نامزد انتخابات ریاست جمهوری فرانسه می‌شود

دور تازه اعتصاب‌ها در آلمان؛ کشاورزان بزرگراه‌ها را بستند و قطارها هم برای توقف آماده می‌شوند