Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تازه‌ترین نظرسنجی‌ها:‌ چپ‌های فرانسه دیگر برای مقابله با لوپن به ماکرون رای نمی‌دهند

مارین لوپن
مارین لوپن Copyright AP
Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که بدلیل عدم توجه دولت فرانسه به خواست‌های میلیون‌ها رای دهنده چپ که در سال ۲۰۱۷ باعث پیروزی ماکرون در انتخابات شده اند، در انتخابات سال ۲۰۲۲ دیگر چپ ها بین راست گرایان افراطی و راست ها، امانوئل ماکرون را انتخابات نخواهند کرد.

آگهی

آخرین نظرسنجی‌ها در فرانسه نشان می دهند که امانوئل ماکرون، برخلاف ۴ سال پیش، در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۲ شانس زیادی برای پیروزی در دور دوم در برابر مارین لوپن، رهبر راستگرایان افراطی فرانسه نخواهد داشت.

در دور دوم انتخبات ماه مه سال ۲۰۱۷ اغلب رای دهندگان چپگرای فرانسوی برای مقابله با پیروزی احتمالی مارین لوپن، به امانوئل ماکرونی رای دادند که خود را نامزد مستقل از چپ و راست می نامید.

اما سیاست های راست گرایانه امانوئل ماکرون در ۴ سال اخیر، باعث شده است تا میلیون ها رای دهنده به احزاب چپ از دولت ماکرون روی برگردانند، حتی اگر به قیمت پیروزی بی سابقه یک رهبر راست گرای افراطی چون مارین لوپن در فرانسه تمام شود. 

روزنامه لیبراسیون که یکی از سازماندهندگان این نظرسنجی بوده است می گوید هزاران نفر از حامیان احزاب چپ در فرم نظرسنجی گفته اند به «هیچ قیمتی دوباره در مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری به امانوئل ماکرون رای نخواهند داد.»‌

جدال بین راست گرایان افراطی و نمایندگان راست های محافظه کار اولین بار در سال ۲۰۰۲ با پیروزی چشم گیر ژان ماری لوپن، پدر مارین لوپن، در دور اول انتخابات و مقابله مستقیم او با ژاک شیراک، ٰرئیس جمهوری وقت فرانسه رخ داد.

در آن سال شهروندان فرانسوی، غالبا چپگرا و مخالف ژاک شیراک، که از راهیابی ژان ماری لوپن به دور دوم شوکه شده بودند بین دو مرحله انتخاباتی تمام تلاششان را کردند تا به هیچ قیمتی اجازه پیروزی بنیانگذار «جبهه ملی»، راستگرایان افراطی، را ندهند.

بین دو مرحله انتخاباتی، پاریس شاهد دو تظاهرات میلیونی شهروندانی بود که انزجار خود را از ایده های نفرت برانگیز و نژادپرستانه راست های افراطی بیان می کردند. پانزده سال بعد دوباره فرانسه شاهد چنین اتفاقی بود.

این بار اما مارین لوپن، نه تنها نام حزب را تغییر داده بود بلکه سعی کرد تا دست کم در رسانه ها نشان دهد که از ایده های راست گرایانه افراطی پدر و رهبران پیشین جبهه ملی تبعیت نمی کند. در چهار سال اخیر این تلاشها بنوعی به ثمر نشسته اند. 

حزب مارین لوپن، اتحاد ملی، محبوبترین حزب فرانسه به حساب می آید. تحلیلگران معتقدند بار دیگر در ماه مه سال ۲۰۲۲، نزدیک به یکسال دیگر، شاهد رقابت مارین لوپن و امانوئل ماکرون در دور دوم انتخابات خواهیم بود. اینبار اما چپ گرایان قصد تشکیل یک «جبهه‌ شکست ناپذیر» در برابر راست گرایان افراطی را نخواهند داشت.

پنج شنبه در همین زمینه روزنامه لیبراسیون از قول چپ‌ها تیتر زده است:‌ « در گذشته برای مقابله با راست گرایان افراطی، به راست ها رای دادیم اما دیگر این اشتباه را تکرار نمی کنیم.»

اغلب رای دهندگان چپ گرای فرانسوی در توضیح این تصمیم گفته اند که در چهارسال گذشته دولت امانوئل ماکرون در سیاستهای مهاجرتی و اجتماعی دقیقا سیاست های راست افراطی را اجرا کرده است. این در حالی است که همزمان در زمینه اقتصادی از اصول و رویکردهای نئولیبرالیسم پیروی کرده است. بسیاری از رای دهندگان چپ گرا می گویند « امانوئل ماکرون با وجودی که می دانست پیروزی در انتخابات سال ۲۰۱۷ را مدیون آنهاست اما هیچ کدام از سیاست های چپها، چه در زمینه اقتصادی و یا زیست محیطی و حتی مهاجرتی را به اجرا در نیاورده است.»

گزارش روزنامه لیبراسیون براساس آخرین نظرسنجی ها نشان می دهند که بدلیل عدم حمایت چپها از ماکرون در دور دوم، مارین لوپن می تواند با کسب ۴۸ درصد آرا رئیس جمهوری فرانسه شود. لیبراسیون در گزارش خود نوشته است رای دهندگان چپگرا که بصورت میلیونی باعث پیروزی ماکرون در انتخابات سال ۲۰۱۷ شده اند، احساس « حقارت و بی توجهی» می کنند. آنها می گویند نه تنها دولت به هیچ کدام از خواسته هایشان اعتنا نکرد بلکه برخلاف شعارهای ماکرون مبنی بر استقلال و میانه روی، ۲ دولت رئیس جمهوری فرانسه در چهار سال گذشته کاملا تمایلات راست گرا داشته اند.

به عنوان مثال دو تن از مهم ترین مردان سیاست امروز فرانسه، نخست وزیر و وزیر کشور، ژان کاستکس و ژرالد دارمَنَن، هر دو در زمره نزدیکان به نیکلا سارکوزی، رئیس جمهوری پیشین و راست گرای فرانسه هستند. رئیس جمهوری که بدلیل فساد اقتصادی و سواستفاده از قدرت به یکسال حبس قطعی محکوم شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پدیده جنجالی اسلام‌ستیز در سپهر سیاسی فرانسه؛ اریک زمور کیست؟

رئیس‌جمهوری فرانسه در جریان یک سفر داخلی سیلی خورد

شورش، غارت و نابسامانی در کالدونیای جدید ماکرون را به این قلمرو فرانسه کشاند