Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نامزد راست افراطی پیشتاز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری شیلی شد

نامزد راست افراطی پیشتاز دور نخست انتخابات ریاست جمهوری شیلی شد
Copyright Esteban Felix/AP
Copyright Esteban Felix/AP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

از آنجایی که نه خوزه آنتونیو کاست (نامزد راست افراطی) و نه گابریل بوریک (نامزد ائتلاف چپ) حائز ۵۰ درصد آرا نشده‌اند دور دوم درست چهار هفته دیگر در تاریخ ۱۹ دسامبر برگزار می‌شود تا مردم شیلی در نهایت رئیس جمهور بعدی کشورشان را از میان این دو نامزد انتخاب کنند.

آگهی

نتایج اولیه شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری شیلی پیشتازی خوزه آنتونیو کاست را تایید می‌کند. این نامزد راست افراطی نزدیک ۲۸ درصد آرا را از آن خود کرده و بالاتر از گابریل بوریک، نامزد سوسیالیست‌ها با کمتر از ۲۶ درصد آرا، جایگاه نخست را در دور اول بدست آورده است.

آقای کاست ۵۵ سال دارد و سابقه نمایندگی مجلس و وکالت هم در کارنامه او دیده می‌شود. این نامزد راست افراطی در طول کارزار انتخاباتی بر مبارزه با مهاجرت غیرقانونی و بزهکاری تاکید ویژه‌ای داشت. او ۹ فرزند دارد و به واسطه حمایت از میراث اقتصادی نئو لیبرال آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق شیلی، خبر ساز شده بود. آقای کاست علاقه بسیاری هم به دونالد ترامپ و ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور «عوامگرای» برزیل دارد.

در آن سو، گابریل بوریک نامزد ائتلاف گروه‌های چپ قرار دارد که با ۳۵ سال سن، جوان‌ترین نامزد ریاست جمهوری شیلی محسوب می‌شود. او که به واسطه نقشش در اعتراض‌های دانشجویی سال‌های اخیر شناخته شده، در میان هواداران خود با اشاره به اعتراضاتی که از دو سال پیش اوج گرفته تاکید کرد که «به خیابان نیامدیم که اوضاع همین‌طور که هست باقی بماند.»

از آنجایی که هیچ یک از نامزدها حائز ۵۰ درصد آرا نشده‌اند، دور دوم درست چهار هفته دیگر در تاریخ ۱۹ دسامبر برگزار می‌شود تا مردم شیلی در نهایت رئیس جمهور بعدی کشورشان را از میان این دو نامزد انتخاب کنند. حدود ۱۵ میلیون از جمعیت ۱۹ میلیونی شیلی واجد شرایط شرکت در این انتخابات هستند که از آن به عنوان «دو قطبی» ترین انتخابات از زمان سقوط دیکتاتوری در این کشور یاد شده است.

اتکای گابریل بوریک در دور بعد بر روی جوانان و گروه‌های محروم جامعه به ویژه در بخش های آموزش و بهداشت و درمان خواهد بود؛ این درحالیست که خشونت‌های فزاینده در جریان اعتراض‌های خیابانی و موج مخالفت با مهاجرت‌های غیرقانونی که بواسطه رشد تصاعدی بیکاری ناشی از همه‌گیری بیماری کووید-۱۹ تشدید شده می‌تواند نقطه قوت خوزه آنتونیو کاست رقیب راستگرای او باشد.

چند ماه پیش هم مردم شیلی برای گزینش اعضای مجلسس موسسان که وظیفه تدوین قانون اساسی جدید این کشور را برعهده دارد پای صندوق‌های رای رفته بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از شیلی؛ تظاهرات همزمان با آغاز اصلاح قانون اساسی

رای‌دهندگان در شیلی برای انتخاب اعضای مجلس موسسان به پای صندوق‌های رای رفتند

هزاران نفر در پایتخت شیلی در حمایت از اعتصاب سراسری علیه دولت بوریچ تظاهرات کردند