رای‌دهندگان در شیلی برای انتخاب اعضای مجلس موسسان به پای صندوق‌های رای رفتند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
صف رای‌‌دهندگان در شیلی
صف رای‌‌دهندگان در شیلی   -   کپی رایت  AP Photo

رای دهندگان در شیلی روز یکشنبه در دومین روز انتخابات برای گزینش اعضای مجلس موسسان که وظیفه نگارش قانون اساسی جدید را برعهده خواهد داشت به پای صندوق های رای رفتند.

از ۱۴ میلیون و ۹۰۰ هزار شهروند واجد شرکت در انتخابات حدود سه میلیون نفر روز شنبه در رای گیری شرکت کردند. رای دهندگان از بین ۱۳۷۳ نامزد ۱۵۵ نفر را برای عضویت در مجلس موسسان انتخاب می کنند. قرار است نیمی از اعضای این مجلس از بین نامزدهای زن انتخاب شوند. از سوی دیگر ۱۷ کرسی مجلس موسسان به ۱۰ قوم از بومیان شیلی اختصاص یافته است.

مقامات شیلی به دلیل همه گیری ویروس کرونا تصمیم گرفتند که انتخابات برای تعیین اعضای مجلس موسسان را در دو روز برگزار کنند. این انتخابات پیش از قرار بود روز ۱۱ آوریل (۲۲ فروردین) برگزار شود اما به دلیل شیوع بیماری همه گیر «کووید ۱۹» به تاخیر افتاد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

قانون اساسی جدید شیلی جایگزین قانون اساسی کنونی خواهد شد که در سال ۱۹۸۰ و در دوران حکومت نظامی آگوستو پینوشه، دیکتاتور سابق این کشور تدوین شد.

نگارش قانون اساسی جدید از جمله خواسته های اصلی اعتراضات پائیز سال ۲۰۱۹ در شیلی بود. در قانون اساسی کنونی شیلی قدرت دولت برای دخالت در بسیاری از بخش ها از جمله آموزش و بهداشت محدود شده و در مقابل اختیار زیادی برای بخش خصوصی در نظر گرفته شده است.

معترضان به نابرابری در شیلی قانون اساسی کنونی را یکی از موانع اصلی برای ایجاد تغییر می دانستند. آمارها نشان می دهد که شیلی یکی از کشورهایی است که نظام اجتماعی آن بیشترین میزان نابرابری را در میان کشورهای آمریکای جنوبی پدید آورده است.

بنا به نظرسنجی ها بیش از ۶۰ درصد از مردم شیلی معتقدند که قانون اساسی کنونی وضعیتی را پدید آورده است که در آن اقلیتی اندک امتیازات خاصی دارند.

قانون اساسی جدید شیلی قرار است در مهلتی ۹ ماهه تدوین شود. این مهلت تنها یک بار و آن هم به مدت سه ماه قابل تمدید است. پس از آن قانون اساسی جدید در سال ۲۰۲۲ به همه پرسی گذاشته خواهد شد. شرکت در این همه پرسی برای واجدان شرایط اجباری خواهد بود.

این برای اولین بار است که مجلس موسسان در یکی از کشورهای جهان براساس برابری جنسیتی و با تعداد مساوی زنان و مردان تشکیل می شود.