Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

ارزیابی عملکرد رای دهندگان در انتخابات شیلی

ارزیابی عملکرد رای دهندگان در انتخابات شیلی
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

گزارش تحلیلی
روز یکشنبه، میشل باچله با کسب ۶۲ درصد آرا پس از چهارسال دوری از مسند ریاست جمهوری شیلی، بار دیگر انتخاب شد. او باید پیروزی خود را مدیون وعده هایی بداند که در زمینه عدالت اجتماعی مطرح کرده است.

او پس از پیروزی در سخنانی گفت: «من به اینکه رئیس جمهور شما هستم افتخار می کنم. من به کشوری که ساخته ایم افتخار می کنم و البته بیش از آن به کشوری افتخار می کنم که با یکدیگر خواهیم ساخت.»

شیلی از رشد اقتصادی بالایی برخوردار است و این رشد در سال آینده باید به میزان ۴ تا ۵ درصد افزایش یابد. این کشور همچنین عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه است و جزو کشورهایی است که در آنها نابرابری میان فقیر و غنی بیش از دیگر کشورها احساس می شود.

برنامه های اصلاحی اعلام شده توسط میشل باچله

خانم باچله وعده داده است که بسرعت در سه محور وارد عمل شود:

نخست، آموزش رایگان. این بزرگترین تقاضایی است که از اعتراضات دانشجویی سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون همواره مطرح شده است. در حال حاضر تنها افراد ثروتمند می توانند هزینه آماده شدن برای شرکت در کنکور دانشگاههای بزرگ عمومی را پرداخت کنند.

دوم آنکه برای تامین مالی اصلاحات سیستم آموزش، میشل باچله می خواهد بازارهای کسب و کار را درگیر کند. انتظار می رود که مالیات بر درآمد شرکتها بین ۲۰ تا ۲۵ درصد افزایش یابد و این موضوع شامل مالیات بر درآمد حاصل از سرمایه گذاری مجدد نیز می شود.

و بالاخره میشل باچله قصد دارد اصلاحاتی را در قانون اساسی این کشور که همچنان میراث دیکتاتوری پینوشه است ایجاد و نمایندگان بیشتری را وارد نظام سیاسی این کشور کند.

با این وجود، بیش از نیمی از مردم شیلی نسبت به تحقق این وعده ها تردید دارند که این را می توان از مشارکت کم آنها در انتخابات اخیر دریافت. در این انتخابات تنها ۵۸ درصد از مردم رای دادند.

قرار است دانشجویان شیلی در۲۵ اسفندماه دوباره در سانتیاگو بصورت توده ای دست به اعتراض بزنند یعنی دقیقا چهار روز پس از اجرای مراسم تحلیف او. خانم باچله در ۲۱ اسفندماه سوگند ریاست جمهوری را در شیلی ادا خواهد کرد.

گفتگو با مارتا لاگوس، تحلیلگر سیاسی

برای تجزیه و تحلیل پیروزی میشل باچله در انتخابات شیلی، بئاتریس بیراس، مدیر بخش اسپانیایی یورونیوز بابا مارتا لاگوس تحلیلگر سیاسی و مدیر موسسه همکاریهای لاتینو بارومترو گفتگو کرده است.

یورونیوز: در ۲۶ آبانماه، با شما برای تجزیه و تحلیل نتایج اولین دور انتخابات ریاست جمهوری شیلی گفتگو کردیم و شما گفتید که بزرگترین مشکل در دور دوم انتخابات، مسئله خودداری رای دهندگان از رای دادن خواهد بود و این دقیقا همان چیزی بود که اتفاق افتاد. اینطور نیست؟

مارتا لاگوس: بله، ۵۸ درصد از مردم شیلی رای ندادند و از مجموع سیزده و نیم میلیون جمعیت رای دهنده، تنها هفت میلیون و هشتصد هزار نفر در این رای گیری شرکت کردند. برای اولین بار، مجموع افرادی که در دومین دور انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، از رای دهندگان انتخابات شهرداری ها نیز کمتر بوده است و این موضوع در تاریخ شیلی سابقه نداشت. این یک شکست بزرگ سیاسی است که علت آن تغییر قانون در شیلی بود. بر اساس قانون جدید رای دادن بصورت عملی داوطلبانه درآمده بود و دیگر اجباری نبود. اگرچه این کار برای بسیج شهروندان انجام شده بود اما تاثیر معکوس داشت.

یورونیوز: شما این بی میلی سیاسی مردم شیلی را چگونه تفسیر می کنید. آیا این موضوع تعجب آور نیست؟

مارتا لاگوس: خیر، برای من شگفت آور نبود. اول انکه در شیلی یک بحران نمایندگی وجود دارد که علت آن اجرای روش سیستم دو اسمی یا دو لیستی در این کشور است. بر اساس این سیستم ضروریست که نمایندگان احزاب دست به تشکیل ائتلاف بزنند. مردم شیلی به اندازه کافی از این ائتلافها داشته اند و روز گذشته چیزی که آنها بیان کردند این بود: ما دیگر از این دست از ائتلافها نمی خواهیم. ما انتخابات و نوعی از رقابت سیاسی را می خواهیم که در آن نمایندگان احزاب آنچه را که می خواهند بیان کنند آنهم بدون هیچ ملاحظه ای نسبت به آنچه که دیگر احزاب عضو ائتلافشان بیان می کنند. رای دهندگان نادان نیستند و دیروز آنها دیدگاهشان را نسبت به سیستم دو اسمی نشان دادند. من معتقدم که امتناعی که دیروز مشاهده شد بیانگر رد سیستم دو اسمی از سوی مردم بود نه رد کلی سیاستهای عمومی کشور.

یورونیوز: گفته می شود که شیلی دارای اقتصاد قدرتمندی است اما یکی از نقاط ضعف عمده آن نابرابری است بویژه نابرابری در بخش آموزش. چرا چنین چیزی وجود دارد؟

مارتا لاگوس: در شیلی درآمد سرانه برای هر فرد بیست هزار دلار است اما هیچ معیاری برای تعیین سرانه وجود ندارد و هنگامیکه ما به جنوب این کشور می رویم مثلا به جزیره شیلوئه، درآمد سرانه ساکنان به حدود هفت هزار دلار می رسد. هنگامیکه می گوییم شیلی به موفقیت رسیده است تنها درباره موفقیت ۳۵ درصد جمعیت این کشور سخن می گوییم و ۶۵ درصد دیگر دارای درآمد سرانه بیست هزار دلار در سال نیستند. به این ترتیب اقلیت مرفه شیلی، دارای درآمد سرانه قابل توجهی هستند و این همانجایی است که باید برای کاهش نابرابری اقدام کرد.

آگهی

یورونیوز: برای نتیجه گیری، فکر می کنید که میشل باچله چه شکلی از ریاست جمهوری را در این دور به اجرا بگذارد؟

مارتا لاگوس: من معتقدم که این دور از ریاست جمهوری بسیار با دور قبلی متفاوت خواهد بود. در دور گذشته او به عنوان رئیس جمهور جایگاه ضعیفی داشت زیرا از حمایت احزاب برخوردار نبود. رهبران سیاسی شیلی او را خوار می شمردند و می گفتند که او صلاحیت لازم را ندارد. او در دوران انتخابات می خندید درحالیکه مشکلات زیادی برای مدیریت در کنار احزاب داشت. اما اکنون وضعیت فرق کرده است. در گذشته او به احزاب نیاز داشت اما اکنون این احزاب هستند که به او نیاز دارند. او دیروز در سخنرانی هاش درباره احزاب سخنی نگفت و پیامی که می خواست بفرستد این بود: آقایان، من اینجا هستم. این من هستم که شما را فرا می خوانم و شما بر روی سکوی موفقیت من جایی ندارید. این من هستم که به موفقیت رسیده ام…
به همین دلیل است که می گویم موضعیت برعکس شده است . او در وضعیتی بسیار قویتر از دور ان اول ریاست جمهوری اش وارد دولت می شود

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

هزاران اسکیت‌بورد سوار خیابان‌های سانتیاگو را به تصرف خود درآوردند

غول‌پیکرترین دوربین نجومی جهان در حاشیه صحرای آتاکاما شیلی نصب می‌شود

هزاران نفر در پایتخت شیلی در حمایت از اعتصاب سراسری علیه دولت بوریچ تظاهرات کردند