مرگ دست‌کم یک آمریکایی در پی حمله طالبان در ولایت قندوز افغانستان

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مرگ دست‌کم یک آمریکایی در پی حمله طالبان در ولایت قندوز افغانستان
کپی رایت  AP Photo/Ebrahim Noroozi

در پی حملۀ طالبان شامگاه یکشنبه به خودروی نیروهای آمریکایی مستقر در شمال‌شرق افغانستان، دست‌کم یکی از نظامیان آمریکایی کشته شد.

این حادثه چند زخمی نیز در میان سربازان آمریکایی و افغان برجای گذاشت.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان ضمن انتشار پیامی در پیام‌رسان واتس‌اپ و پذیرش مسئولیت این حمله، محل وقوع آن را منطقۀ «چهار دره» در ولایت قندوز اعلام کرد.

بیش از ده‌ها شهروند خارجی در سال ۲۰۱۹ میلادی در جریان حملات گروه‌های شبه‌نظامی افغانستان کشته شده‌اند و در پی حملۀ شامگاه یکشنبه، شمار کشته شدگان آمریکایی این سال نیز به ۲۰ نفر رسید.

نزدیک به ۲۰ هزار سرباز خارجی که بیشتر آنها آمریکایی هستند، در چهارچوب ماموریت‌های ناتو برای آموزش، کمک و مشاوره به نیروهای افغان، در خاک این کشور حضور دارند و برخی از نظامیان آمریکایی نیز در عملیات ضدتروریسم که علیه گروه‌های شبه‌نظامی اجرا می‌شود، مشارکت دارند.

حملۀ یکشنبه شب در حالی انجام شده است که نمایندگان آمریکا دور جدیدی از مذاکرات را با طالبان به میزبانی قطر از سر گرفته‌اند. محور اصلی این مذاکرات، خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان در قبال دریافت تضمین‌های امنیتی از سوی طالبان است.

این مذاکرات یک بار پیش از این در حالی که فاصلۀ زیادی تا رسیدن به توافق نهایی نداشت، به دلیل کشته شدن یک سرباز آمریکایی در خاک افغانستان متوقف شد.

ماه گذشته نیز دو تن از نیروهای آمریکایی در پی سقوط هلی‌کوپتر آنها در ولایت لوگر در شرق افغانستان کشته شدند. اگرچه طالبان مسئولیت سقوط این هلی‌کوپتر را برعهده گرفت اما نیروهای آمریکایی ادعای آنها را در این باره رد کردند.

بیش از ۲۴۰۰ آمریکایی تا کنون در جریان جنگ داخلی ۱۸ سالۀ افغانستان کشته شده‌اند.