ترامپ در دیدار سرزده از افغانستان: نیروهایمان را کاهش می‌دهیم

ترامپ در دیدار سرزده از افغانستان: نیروهایمان را کاهش می‌دهیم
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

ترامپ تأکید کرد که آمریکا به‌طور «چشم‌گیری» نیروهای خود در افغانستان را کاهش می‌دهد. با این حال او شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد از افغانستان خارج کند ارائه نکرد. در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز آمریکا در افغانستان هستند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا شامگاه پنج‌شنبه ۷ آذر (قوس) برای دیدار از نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان به صورت سرزده وارد این کشور شد.

دونالد ترامپ پس از ورود به افغانستان، نشستی دو جانبه با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری این کشور داشت.

وی همچنین با حضور در پایگاه نظامی بگرام که نیروهای آمریکایی در آنجا مستقر هستند اعلام کرد که آمریکا گفت‌وگوهای صلح با طالبان از سر گرفته چراکه طالبان به‌دنبال «توافق» است. وی در این زمینه گفت: «حالا می‌بینیم که توافق واقعی خواهد بود یا نه، اما می‌خواهند توافق کنند. آن‌ها بدجوری می‌خواهند توافق کنند.»

ما با آن‌ها [طالبان] ملاقات می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها آتش‌بس را نمی‌خواستند و هم اکنون آن‌ها هم می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود. احتمالا چنین اقدامی را انجام می‌دهند.
دونالد ترامپ
رئیس جمهوری آمریکا

دونالد ترامپ افزود: «ما با آن‌ها [طالبان] ملاقات می‌کنیم و می‌گوییم که باید آتش‌بس برقرار شود. آن‌ها آتش‌بس را نمی‌خواستند و هم اکنون آن‌ها هم می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود. احتمالا چنین اقدامی را انجام می‌دهند.»

رهبران طالبان به خبرگزاری رویترز گفتند که این گروه از هفته گذشته جلسات خود با مقام‌های ارشد ایالات متحده را در دوحه قطر از سر گرفته است. آن‌ها می‌گویند که می‌توانند به زودی گفت‌وگوهای رسمی را آغاز کنند. گفت‌وگوهای صلح طالبان و آمریکا در حالی که به توافق نهایی نزدیک شده بود، ۱۷ شهریور گذشته از سوی دونالد ترامپ به‌بهانه کشته شدن یک سرباز آمریکایی به دست طالبان به حالت تعلیق درآمد.

ترامپ در این سفر که همزمان با روز شکرگزاری در آمریکا انجام شد، تأکید کرد که آمریکا به‌طور «چشم‌گیری» نیروهای خود در افغانستان را کاهش می‌دهد. با این حال او شمار دقیقی از سربازانی که می‌خواهد از افغانستان خارج کند ارائه نکرد. در حال حاضر حدود ۱۳ هزار سرباز آمریکا در افغانستان هستند.

وی درباره مدت زمان حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان گفت: «ما تا زمانیکه به توافق یا پیروزی کامل برسیم در افغانستان باقی خواهیم ماند.»

رویترز
ترامپ با بوقلمون از سربازان آمریکایی پذیرایی می‌کندرویترز

رئیس جمهوری آمریکا از سربازان آمریکایی با بوقلمون که غذای روز شکرگزاری است، پذیرایی و شام را همراه با آن‌ها صرف کرد. ترامپ با آمریکایی‌های مستقر در این پایگاه گپ زد و با برخی نیز عکس یادگاری گرفت.

او به سربازان آمریکا گفت: «چه کار بزرگی انجام می‌دهید. برای من باعث افتخار است که در اینجا باشم.»

دونالد ترامپ، دسامبر سال گذشته نیز همزمان با کریسمس به شکل غیر منتظره به عراق سفر کرد تا با نظامیان آمریکایی حاضر در این کشور دیدار کند. آقای ترامپ در آن سفر به همراه همسرش ملانیا از پایگاه هوایی الاسد در غرب بغداد بازدید کرد.

بیشتر بخوانید:

رویترز
دیدار دوجانبه ترامپ و اشرف غنی در افغانستانرویترز
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

وزیر دفاع آمریکا در کابل؛ آیا مذاکرات صلح با طالبان از سر گرفته می‌شود؟

طالبان با زلمای خلیل‌زاد در پاکستان دیدار کردند

دست‌کم «هشت کشته» در پی حملات هوایی پاکستان به دو ولایت افغانستان؛ طالبان به نوار مرزی حمله کرد