حکم دیوان دادگستری اروپا علیه مخالفان «ایربی‌اندبی»

حکم دیوان دادگستری اروپا علیه مخالفان «ایربی‌اندبی»
Copyright  Quelle: AP
نگارش از یورونیوز

دیوان دادگستری اروپا کمپانی اینترنتی ایربی اندبی را از ثبت به عنوان شرکت املاک و مستغلات مبری دانست.

دیوان دادگستری اروپا با صدور یک حکم «ایربی‌اندبی»، پلاتفرم کرایه اقامتگاه های موقتی را با عنوان «آژانس املاک و مستغلات» نشناخت و آن را وبسایت «خدمات جامع اطلاعاتی» عنوان کرد. این حکم دیوان دادگستری اروپا پیروزی بزرگی برای این  وبسایت به شمار می‌رود.

دیوان دادگستری اروپا که پس از شکایت علیه «ایربی‌اندبی» از سوی فرانسه تشکیل جلسه می داد اعلام کرد که این پلاتفرم نیازی ندارد تا خود را به‌عنوان یک شرکت «املاک و مستغلات» ثبت کند. هتل‌ها و بنگاه‌های معاملات ملکی در فرانسه نسبت به اجاره دادن اقامت گاه هایی که از سوی افراد عادی از طریق «ایربی‌اندبی» صورت می گیرد گلایه دارند و می گویند کسب و کار آنها با وروداین پایگاه اینترنتی کسادشده است.

به جز شهر پاریس در فرانسه، شهرهایی بزرگ دیگری چون آمستردام و بارسلونا نسبت به عدم «قانونگرایی و عدم ثبت شرکت«ایربی‌اندبی» در این شهرها و معافیت مالیاتی آن نارضایتی کامل دارند.

«ایربی‌اندبی» شرکتی است که مقراصلی آن در جمهوری ایرلند است؛ جایی که مالیات بردرآمد بسیار پایین‌تر از شهرهایی چون پاریس و آمستردام و بارسلونا است.

مخالفان این پلاتفرم معتقدند که «ایربی‌اندبی» قواعد صحیح رقابت در بازار آزاد را رعایت نمی کند.

شرکت «ایربی‌اندبی» پس از پیروزی در دادگاه بیانیه ای صادرکرد که در آن آمده است: «ما می خواهیم شریک خوبی برای جهانیان باشیم. قبلا با بیش از ۵۰۰ دولت همکاری کرده ایم تا شهروندان بتوانند خانه های خود را در حالی به اشتراک بگذارند که از قوانین مالیاتی پیروی می کنند.»

دیوان دادگستری اروپا که مقر آن در لوکزامبورگ است همچنین ادعاهای شرکت های توریستی و گردشگری که خواستار ثبت «ایربی‌اندبی» به عنوان چنین شرکتی در کشورشان شده اند نپذیرفت و در حکم خود اعلام کرد که این پلاتفرم وظیفه ای ندارد تا همچون این شرکت ها به تعهدات حسابداری و بیمه‌ای پایبند باشد.

مطالب مرتبط