Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

لیست سیاه اتحادیه اروپا؛ پانزده گریزگاه مالیاتی شناسایی شد

لیست سیاه اتحادیه اروپا؛ پانزده گریزگاه مالیاتی شناسایی شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

به نظر می‌رسد قرار گرفتن نام امارات عربی متحده در این فهرست بار دیگر مشکل آفرین شود بویژه آنکه ایتالیا از هم اکنون خواستار حذف نام این کشور به عنوان یکی از شرکای تجاری مهم رم از این فهرست شده است.

آگهی

وزرای مالی اتحادیه اروپا باید روز سه‌شنبه ۱۲ مارس در بروکسل «لیست جدید گریزگاههای مالیاتی» را تایید کنند. این لیست که توسط کمیسیون اروپا تهیه شده، گریزگاهها یا بهشت‌های مالیاتی را در بیش از ۱۵ کشور جهان شناسایی کرده است.

کمیسیون برای رسیدن به این فهرست به ارزیابی وضعیت ۹۲ کشور بر اساس سه معیار شفافیت مالی، حکومتداری خوب و فعالیت اقتصادی واقعی پرداخت و وضعیت مالیات دهی شرکتهای بزرگ در این کشورها را نیز بررسی کرد.

بنا بر اطلاعات منتشر شده، این فهرست مناطقی همچون مجمع‌الجزایر ساموآی آمریکا، جزیره گوام، کشور ساموآ، جمهوری ترینیداد و توباگو، جزایر ویرجین آمریکا، کشور جزیره‌ای باربادوس، امارات عربی متحده، جزایر مارشال در اقیانوس آرام، کشور بلیز در آمریکای مرکزی، جزیره آروبا در جنوب دریای کارائیب، جزایر برمودا، کشور دومینیکا در دریای کارائیب، جمهوری فیجی در اقیانوس آرام، عمان و جمهوری وانوتو را دربرمی‌گیرد.

به نظر می‌رسد گذاشتن نام امارات عربی متحده در این فهرست بار دیگر مشکل آفرین شود بویژه آنکه ایتالیا از هم اکنون خواستار حذف نام این کشور به عنوان یکی از شرکای تجاری مهم رم از این فهرست شده است.

کمیسیون همچنین «لیست خاکستری» شامل ۳۴ منطقه با قوانین مالیاتی بسیار بحث‌برانگیز را تهیه کرده است. مقامات این مناطق متعهد شده‌اند تا پایان سال جاری میلادی اصلاحاتی را در قوانین خود بوجود آورند. در این فهرست نام کشورهایی همچون مغولستان، نامیبیا و جمهوری پالائو در اقیانوس آرام نیز دیده می‌شود.

کشورهای موجود در فهرست خاکستری برای خروج از این فهرست باید چند شرط را رعایت کنند: انطباق قوانین خود با استانداردهای تبادل خودکار داده‌ها طراحی شده در سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD)، حذف ساز و کارهایی که مشوق ایجاد شرکتهای فراساحلی (آفشور) می‌شود مانند نرخ مالیات صفر، پیروی از دستورالعمل‌های مبارزه با فرار مالیاتی شرکتهای چندملیتی.

کمیسیون اولین لیست سیاه را در دسامبر ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرد. در آن فهرست نام ۱۷ منطقه از جمله ساموآی آمریکا، بحرین، باربادوس، امارات عربی متحده، کره جنوبی، گرانادا، گوام، ماکائو، پالائو و پاناما دیده می‌شد.

کمیسیون در همان سال اعلام کرد که گریزگاههای مالیاتی را با شیوه‌هایی از جمله ممانعت از نقل و انتقال پول اروپا از مسیر آنها مجازات خواهد کرد اما شماری از اعضای این اتحادیه با اجرای چنین مجازاتهایی بویژه اجرای تحریم‌های جمعی مخالفت کردند. به همین دلیل در حال حاضر «فهرست سیاه» تنها ابزاری برای اعمال فشار سیاسی محسوب می‌شود.

سال گذشته سه کشور امارات عربی متحده، باربادوس و جزایر مارشال پس از دادن قولهایی دربارۀ اصلاح قوانین خود، از فهرست سیاه کمیسیون اروپا حذف شدند اما عمل نکردن به وعده‌هایشان باعث شد که بار دیگر به این فهرست برگردند.

پی‌یر موسکوویسی، کمیسر اروپا در امور اقتصادی و مالی بر این باور است که تهیۀ چنین فهرستی به حذف بیش از صد رژیم مالیاتی مضر در سراسر جهان کمک کرده است.

انتظار می‌رود کمیسیون در نشست روز سه‌شنبه از گسترش حوزۀ حسابرسی خود به مناطق مالیاتی روسیه، مکزیک و آرژانتین نیز خبر دهد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرار مالیاتی در فرانسه؛ دولت شبکه‌های اجتماعی شهروندان را رصد می‌کند

حکم دیوان دادگستری اروپا علیه مخالفان «ایربی‌اندبی»

نگرانی اتحادیه اروپا از فروپاشی تشکیلات خودگردان فلسطین؛ بورل قطعنامه کنست اسرائیل را محکوم کرد