پارلمان اوکراین «وضعیت ویژه» در شرق اوکراین را تمدید کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
پارلمان اوکراین «وضعیت ویژه» در شرق اوکراین را تمدید کرد
کپی رایت  Reuters

پارلمان اوکراین روز پنجشنبه ۱۲ دسامبر به طرحی رای داد که به موجب آن خودمختاری محدود اعطایی به مناطق شرقی تحت کنترل شورشیان جدایی‌طلب، برای یک سال دیگر تمدید خواهد شد.

این طرح که با نام «وضعیت ویژه» شناخته می‌شود برای نخستین بار در سال ۲۰۱۴ به تصویب رسید و از آن هنگام تا کنون چندین بار تمدید شده است.

الکساندر کورنینکو، یکی از نمایندگان نویسنده این طرح، پیش از رای‌گیری علنی به نمایندگان گفت این قانون با این هدف تمدید می‌شود که «فرصت موقت اضافه‌ای را ایجاد کند تا حل مسالمت‌آمیز مناقشه و برقراری وضعیت قانونی در برخی نواحی لوهانسک و دونتسک امکان‌پذیر گردد.»

حدود پنج سال از آغاز جنگ میان نیروهای ارتش اوکراین و جدایی‌طلبان شرق اوکراین که مورد حمایت روسیه هستند، می‌گذرد، جنگی که در جریان آن تا کنون بیش از ۱۳ هزار نفر کشته‌ شده‌اند.

این شورشیان که از سال ۲۰۱۴ منطقه لوهانسک و دونتسک را در کنترل خود دارند در حال جنگ با دولت مرکزی اوکراین هستند که از پشتیبانی غرب برخوردار است.

شمار تلفات جانی ناشی از درگیری‌ها در پی توافق مینسک در فوریه ۲۰۱۵ میلادی کاهش چشمگیر داشته است، با این حال درگیری‌ها در اوکراین همچنان ادامه دارد و تنها اندکی از شدت و دامنه آن کاسته شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید