برگزاری بزرگترین تظاهرات پس از انتخابات محلی در هنگ کنگ

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز
برگزاری بزرگترین تظاهرات پس از انتخابات محلی در هنگ کنگ
Copyright  REUTERS/Danish Siddiqui

هزاران معترض به سیاستهای دولت محلی هنگ کنگ روز یکشنبه بار دیگر به خیابانهای این شهر آمدند تا بزرگترین تظاهرات ضددولتی پس از اعلام نتایج انتخابات محلی را برگزار کنند.

انتخابات محلی هنگ کنگ یکشنبه ۲۴ نوامبر برگزار شد. بر اساس نتایج منتشر شده، نامزدهای طرفدار دموکراسی توانسته‌اند ۳۹۰ کرسی از ۴۵۲ کرسی شورای شهر را از آن خود کنند.

گروههای مدافع حقوق بشر شمار شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی بزرگ را دست‌کم ۸۰۰ هزار نفر برآورد کردند. پلیس اما شمار آنان را تنها ۱۸۳ هزار نفر اعلام کرد. 

در این راهپیمایی، طیف گسترده‌ای از معترضان از دانشجویان گرفته تا صاحبان مشاغل و سالخوردگان حضور داشتند و شعارهایی همچون «نبرد تا آزادی» را سر می‌دادند.

این تظاهرات تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و پلیس ضدشورش بطور گسترده حضور داشت.

این اولین بار از ماه اوت بود که گروههای مدافع حقوق بشر توانستند اجازه برگزاری یک راهپیمایی را از مقامات محلی هنگ کنگ دریافت کنند. این گروهها پیش از این نیز با برگزاری تظاهرات میلیونی، فعالیتها در این مرکز مهم اقتصادی شرق آسیا را فلج کرده بودند.

شش ماه از آغاز دور جدید تظاهرات ضددولتی در هنگ کنگ می‌گذرد و پکن دخالتهای خارجی بطور مشخص ایالات متحده آمریکا و بریتانیا را علت اصلی وقوع اعتراضات و درگیری‌ها می‌داند.

یک روز پیش از این، دو تن از رهبران اتاق بازرگانی آمریکا در هنگ کنگ، بدون هیچ توضیحی از ورود به شهر ماکائو که در همسایگی هنگ کنگ قرار دارد، منع شدند.

بیشتر بخوانید: