Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

هنگ کنگ؛ معترضان سیاه‌پوش خواستار برکناری کری لام شدند

هنگ کنگ؛ معترضان سیاه‌پوش خواستار برکناری کری لام شدند
Copyright  REUTERS/Tyrone Siu
Copyright  REUTERS/Tyrone Siu
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

معترضان می‌گویند مخالف سیطرۀ چین بر هنگ کنگ هستند و دیگر به خانم کری لام به عنوان رهبر دولت اعتماد ندارند. آنها می‌گویند لایحه استرداد متهمان علاوه بر اینکه حاکمیت قانون را در هنگ کنگ زیر سوال برده، بر شهرت جهانی این شهر به عنوان یک مرکز مالی قدرتمند در آسیا نیز ضربه زده است.

آگهی

دو میلیون معترض سیاهپوش روز یکشنبه با تجمع در خیابان‌های منتهی به مرکز شهر هنگ کنگ خواستار برکناری کری لام، رهبر دولت محلی شدند.

این اعتراض بزرگ یک روز پس از آن برگزار شد که خانم لام اعلام کرد دولتش پیگیری لایحۀ استرداد متهمان به چین را برای مدت نامعلومی به حالت تعلیق در خواهد آورد.

خانم کری لام که از حمایت‌های دولت چین برخوردار است، هیچ زمان مشخصی را برای بحث دوباره بر سر این لایحه تعیین نکرد و فقط اعلام کرد که احتمالا در سال جاری میلادی به این لایحه پرداخته نخواهد شد.

اما برای معترضان این اقدام دولت محلی کافی نیست. آنها نگرانند که خانم لام پس از مدتی بار دیگر برای قانونی کردن این لایحه اقدام کند و به همین دلیل خواستار حذف کامل این لایحه از دستور کار دولت محلی هنگ کنگ هستند.

REUTERS/Athit Perawongmetha

در جریان این راهپیمایی عظیم و کم سابقه که برخی رسانه‌های بین‌المللی آن را «دریای سیاه» خوانده‌اند، علاوه بر جوانان هنگ کنگی، خانواده‌ها و میانسالان نیز شرکت دارند و معترضان تمام خیابان‌ها، ایستگاه‌های قطار و دیگر شبکه‌های حمل و نقل هنگ کنگ را اشغال کرده‌اند.

بسیاری از معترضان سیاه پوش برای ادای احترام به مردی که شنبۀ گذشته در جریان اعتراض به لایحه استرداد متهمان به چین از ارتفاعی سقوط کرد و جان باخت، گل‌های سفید رنگی نیز به همراه دارند.

REUTERS/Thomas Peter

پیش از این در روز چهارشنبه اعتراض افراد خشمگین به سیاست‌های دولت محلی هنگ کنگ به خشونت گرایید و در پی رویارویی پلیس با معترضان بیش از ۷۰ نفر زخمی شدند.

REUTERS/Thomas Peter

معترضان می‌گویند مخالف سیطرۀ چین بر هنگ کنگ هستند و دیگر به خانم کری لام به‌عنوان رهبر دولت اعتماد ندارند. آنها می‌گویند لایحه استرداد متهمان علاوه بر اینکه حاکمیت قانون را در هنگ کنگ زیر سوال برده، بر شهرت جهانی این شهر به‌عنوان یک مرکز مالی قدرتمند در آسیا نیز ضربه زده است.

دولت بریتانیا سرزمین هنگ کنگ را در سال ۱۹۹۷ میلادی به چین واگذار کرد و بر اساس توافق لندن و پکن، قرار است این جزیره که هم اکنون خودمختار محسوب می‌شود، از سال ۲۰۴۷ میلادی به‌طور کامل به بخشی از کشور چین تبدیل شود.

همزمان روز یکشنبه روزنامۀ خلق، ارگان حزب کمونيست چین با انتشار بیانیه‌ای بر حمایت قوی پکن از خانم لام تاکید کرد.

بحران سیاسی هنگ کنگ در حالی اوج گرفته است که چین با جنگ تجاری آمریکا و تنش در دریای چین جنوبی نیز دست به گریبان است.

بیشتر بخوانید:

هنگ کنگ پیگیری لایحه استرداد متهمان به چین را متوقف کرد

رهبران جنبش «اشغال مرکز» هنگ کنگ به زندان محکوم شدند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

برگزاری بزرگترین تظاهرات پس از انتخابات محلی در هنگ کنگ

تغییر خواسته‌های معترضان هنگ کنگی: لباس شخصی‌ها معرفی و دادگاهی شوند

اعتراضات علیه «استرداد متهمان به چین» به حومه هنگ‌کنگ کشیده شد