رهبران جنبش «اشغال مرکز» هنگ کنگ به زندان محکوم شدند

رهبران جنبش «اشغال مرکز» هنگ کنگ به زندان محکوم شدند
Copyright  REUTERS/Tyrone Siu
نگارش از Euronews

تا کنون ۹ رهبر این جنبش از سوی دادگاه گناهکار شناخته شده‌اند که از نظر منتقدان نشان‌دهندۀ کاهش سطح آزادی‌های سیاسی در مستعمرۀ پیشین بریتانیا است.

دادگاهی در هنگ کنگ روز چهارشنبه و سرانجام پس از پنج سال حکم رهبران اصلی جنبش طرفدار دموکراسی موسوم به «اشغال مرکز» (Occupy) را صادر و آنها را به زندان محکوم کرد.

این جنبش که به دلیل استفاده نمادین اعضاء آن از چتر به «جنبش چتر» نیز مشهور است، با برگزاری اعتراضات گسترده در سال ۲۰۱۴ میلادی پرده از اختلافات سیاسی عمیق در این کشور جزیره‌ای تحت کنترل چین برداشت و خشم پکن را برانگیخت.

تا کنون ۹ رهبر این جنبش از سوی دادگاه گناهکار شناخته شده‌اند که از نظر منتقدان نشان‌دهندۀ کاهش سطح آزادی‌های سیاسی در مستعمرۀ پیشین بریتانیا است. سه رهبر اصلی جنبش یعنی بنی تای، استاد ۵۴ سالۀ حقوق و چان کین‌-من، جامعه شناس بازنشستۀ ۶۰ ساله هر کدام به ۱۶ ماه زندان محکوم شدند و چو یو‌-مینگ، کشیش بازنشسته ۷۵ ساله نیز به حبس تعلیقی محکوم شد.

اتهامات این سه نفر، رهبری جنبش، برنامه‌ریزی و بسیج معترضان و اخلال در نظم عمومی در جریان اعتراضات ۷۹ روزۀ هنگ کنگ در سال ۲۰۱۴ میلادی است.

صدها کنشگر طرافدار دموکراسی در جریان این اعتراضات، خیابانهای هنگ کنگ را اشغال کردند و خواستار برگزاری انتخابات آزاد در این کشور و تعیین سرنوشت این جزیره توسط مردم آن شدند.

بیشتر بخوانید:

مطالب مرتبط