ایران: آمارهای بین‌المللی درباره شمار کشته شدگان حوادث اخیر معتبر نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
ایران: آمارهای بین‌المللی درباره شمار کشته شدگان حوادث اخیر معتبر نیست

جمال عرف، معاون سیاسی وزیر کشور ایران می‌گوید که آمارهای سازمان‌های بین‌المللی درباره شمار کشته‌شدگان حوادث اخیر معتبر نیست با این حال وی آماری را در این زمینه ارائه نکرد.

سازمان عفو بین‌الملل روز جمعه هشت آذر در آخرین گزارش خود اعلام کرد که طبق اطلاعات موثقی که دریافت کرده است در جریان اعتراضات ایران تاکنون دست کم ۱۶۱ نفر کشته شده‌اند.

این سازمان در گزارش خود گفته است که به باور آنها آمار جان باختگان «بسیار بیشتر» است. عفو بین‌الملل می‌گوید که بیشتر کشته‌شدگان از استان‌های خوزستان و کرمانشاه هستند.

با این حال معاون سیاسی وزارت کشور در در حاشیه نشست خبری امروز، شنبه ۹ آذر در پاسخ به سوالی درباره تعداد کشته شدگان ناآرامی های اخیر گفت که قرار است دادستانی براساس آماری که از پزشکی قانونی می گیرد، آمار را اعلام کند. وی به تاریخی در این زمینه اشاره نکرد.

وی اعتبار آمار نهادهای بین‌المللی را زیر سوال برد و گفت: «آنها تعداد کشته شدگان را بیشتر اعلام می کنند.»

همزمان محمد جعفر منتظری، دادستان کل ایران درباره آمار افراد بازداشت شده و کشته شده اعتراض‌های اخیر گفت: «آمارهای مختلفی می‌دهند که هیچ یک از آن‌ها اعتبار ندارد.»

وی افزود: « افرادی که خارج از کشور هستند هیچگونه دسترسی به اطلاعات و آمار ندارند.»

بیشتر بخوانید:

از سوی دیگر روز پنجشنبه هفت آذر، وب سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی، از رهبران محصور جنبش سبز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرد که شمار کشته شدگان اعتراضات پس از افزایش قیمت بنزین در ایران دست کم ۳۶۶ نفر بوده است.

اردشیر امیر ارجمند، مشاور سابق میرحسین موسوی درباره آمار کشته شدگان که از سوی وب سایت کلمه منتشر شده، گفته است که این آمار موثق است.

افزایش بهای بنزین که بامداد جمعه ۲۴ آبان ۱۳۹۸ به‌طور ناگهانی در ایران اجرایی شد، در شهرهای مختلف اعتراض‌های خیابانی را در پی داشت. یک روز پس از آغاز اعتراض‌ها، حکومت ایران دسترسی به اینترنت جهانی را قطع کرد و پس از پنج روز به تدریج سطح دسترسی را بالا برد. با این حال همچنان دسترسی به اینترنت به‌طور کامل برقرار نشده است.