Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

چین تصمیم هند به تقسیم جامو و کشمیر را به باد انتقاد گرفت

استقرار سربازان هندی در جاده سرینگر
استقرار سربازان هندی در جاده سرینگر Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دیپلمات چینی با بی اهمیت و تاسف آمیز خواندن تقسیم ایالت جامو و کشمیر تاکید کرده است که این طرح موثر و کارامد نخواهد بود چرا که بواسطه کنترل کامل چین بر بخشی از این منطقه چیزی تغییر نخواهد کرد.

آگهی

اقدام روز پنجشنبه هند به اجرایی کردن طرح تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه فدرال با هدف کنترل و اداره مستقیم این مناطق توسط دهلی به تنش دیپلماتیک میان هند و چین دامن زده است.

هدف این طرح که دهلی نو پیش از این از اجرایی کردن آن خبر داده بود لغو کامل و رسمی اختیارات ویژه و خودمختاری مشروط اعطا شده به ایالت کشمیر توصیف شده است. به موجب این طرح کلیه اختیارات وامتیازات خاص از ایالت جامو و کشمیر سلب و این ایالت از روز پنجشنبه به دو منطقه کشمیر و لاداخ تقسیم می شود.

بر این اساس قرار است دو منطقه کشمیر و لاداخ از این پس تحت نظر مستقیم دولت مرکزی هند اداره شود.

پاکستان که سالها بر سر کنترل کشمیر با هند در مناقشه و درگیری نظامی است این اقدام را محکوم کرده است. به گزارش رویترز تعداد زیادی از ساکنان آنسوی مرز در کشمیر تحت کنترل پاکستان در اعتراض به این تصمیم دهلی نو دست به تظاهرات زده اند.

بیشتر بخوانید:

این در حالیست که چین نیز که از دیر باز بر سر منطقه لاداخ، بخش جدا شده ایالت جامو و کشمیر در طرح دهلی نو، با هند منازعه دارد، تصمیم دهلی نو به اجرایی کردن این طرح و ایجاد تغییر به صورت یک‌جانبه در ساختار ایالت جامو و کشمیر ر به باد انتقاد گرفت.

جینگ شوانگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز پنجشنبه در واکنش به این طرح اعلام کرد که کشمیر یک منطقه تاریخی تحت اختلاف است که مشکل آن باید از طریق مسالمت آمیز حل و فصل شود.

وی با اشاره به تصمیم دهلی در تقسیم ایالت جامو و کشمیر به دو منطقه کشمیر و لاداخ تصریح کرد که منطقه لاداخ از جنبه ملاحظات حقوقی و اداری بخشی از خاک چین محسوب می شود.

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه چین، هند با این تصمیم یک‌جانبه و به کارگیری قوانین داخلی و تقسیمات اداری خود به بخشی از خاک چین تعرض کرده و حاکمیت و منافع چین را زیر سوال برده است.

این دیپلمات چینی با بی اهمیت و تاسف‌بار خواندن تقسیم ایالت جامو و کشمیر تاکید کرده است که این طرح موثر و کارآمد نخواهد بود چرا که بواسطه کنترل کامل چین بر بخشی از این منطقه چیزی تغییر نخواهد کرد.

از سوی دیگر وزارت امور خارجه هند نیز در بیانیه‌ای ضمن درخواست از پکن برای پایان دادن به دخالت در امور داخلی این کشور اعلام کرد که چین بخش هایی از جامو و کشمیر از جمله منطقه لاداخ را به صورت غیر قانونی اشغال کرده است.

چین و هند در پی منازعات دیرینه ارضی در سال ۱۹۶۲ با یکدیگر وارد جنگ شدند و از آن زمان تاکنون هنوز موفق نشده اند که اختلافات مرزی خود را حل کنند.

تنش دیپلماتیک تازه میان دهلی نو و پکن در حالی دوباره بالا گرفته است که نارندرا مودی، نخست وزیر هند و شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین چند روز پیش در جریان یک نشست غیر رسمی در جنوب هند با یکدیگر ملاقات کردند و متعهد شدند روابط سیاسی و اقتصادی دو کشور را بهبود بخشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دو مامور پلیس یک روز پیش از سالگرد استقلال هند در کشمیر کشته شدند

درگیری مرزی میان نظامیان هند و چین؛ دست‌کم ۲۰ سرباز هندی کشته شدند

هند: روزی کنترل کشمیر پاکستان را بدست خواهیم گرفت