طالبان در راه پکن؛ دولت افغانستان درباره شرکت در نشست چین تصمیم نگرفته است

طالبان در راه پکن؛ دولت افغانستان درباره شرکت در نشست چین تصمیم نگرفته است
Copyright AFP PHOTO / PAKISTAN FOREIGN MINISTRY
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های افغانستان روز چهارشنبه گفتند که چین در حال سازماندهی گفت‌وگو میان جناح‌های مختلف رقیب در افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به سال‌ها جنگ در این کشور است.

آگهی

مقام‌های افغانستان روز چهارشنبه گفتند که چین در حال سازماندهی گفت‌وگو میان جناح‌های مختلف رقیب در افغانستان به‌عنوان بخشی از تلاش‌ها برای پایان دادن به سال‌ها جنگ در این کشور است.

چین که یک مرز کوتاه با افغانستان دارد، سعی‌ دارد تا تلاش‌ها برای صلح را تشویق کند به‌طوریکه ماه گذشته یک هیات از طالبان برای انجام مذاکرات با مقام‌های دولتی راهی پکن شدند.

سهیل شاهین، سخنگوی طالبان سه‌شنبه شب در توئیتر نوشت: «چین هیاتی از طالبان را دعوت کرده است تا در گفت‌وگوهای بین الافغانی شرکت کنند.»

هدف مذاکرات موسوم به بین الافغانی آشتی بین احزاب مختلف افغانستان است. به موازات این گفت‌وگوها مذاکرات بین طالبان و ایالات متحد نیز انجام می‌شد.

مذاکرات طالبان و آمریکا در حالی که به توافق نهایی نزدیک شده بود، ۱۷ شهریور توسط دونالد ترامپ و به‌بهانه کشته شدن یک سرباز آمریکایی توسط طالبان لغو شد.

ایالات متحده امیدوار بود که توافق این کشور با طالبان زمینه ساز آتش بس و ایجاد شرایط آغاز مذاکرات تقسیم قدرت بین دولت افغانستان و این گروه را فراهم کند.

اما طالبان تاکنون از گفتگو با دولت افغانستان سرباز زده‌ و مقامات دولت کنونی را «عروسک خیمه‌شب بازی آمریکا» می‌خواند.

بیشتر بخوانید:

هیاتی به رهبری ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر با دین شیجون، نماینده ویژه چین در امور افغانستان و سفیر چین روز سه شنبه (۳۰ میزان/مهر) در دوحه دیدار کردند.
سهیل شاهین
سخنگوی طالبان

شاهین در توئیتر افزود: «همه شرکت کنندگان به‌طور شخصی در جلسه شرکت می‌کنند و نظرات شخصی خود را برای حل مسئله افغانستان به اشتراک می‌گذارند.»

با این حال آقای شاهین در توئیت دیگری گفت: «هیاتی به رهبری ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی گروه طالبان در قطر با دین شیجون، نماینده ویژه چین در امور افغانستان و سفیر چین روز سه شنبه (۳۰ میزان/مهر) در دوحه دیدار کردند. هدف از این دیدار، از سرگیری مذاکرات صلح افغانستان در پکن بوده است.»

هوآ چونینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین نیز در این باره گفت که این کشور از روند صلح در افغانستان حمایت می‌کند و حاضر است شرایطی که بتواند کمک رسان باشد فراهم کند.

از سوی دیگر سخنگوی دولت افغانستان نیز در این زمینه گفت: «پیش بینی می‌شود مذاکرات در چین تا پایان ماه برگزار شود اما هنوز تصمیمی در این زمینه که چه کسی از طرف دولت شرکت می‌کند گرفته نشده است.»

ناجیه انوری، رئیس کل ارتباطات استراتژیک وزارت دولت در امور صلح افغانستان، گفت: «ما از تمام تلاش‌هایی که به روند صلح افغانستان کمک کند استقبال می‌کنیم.»

با این حال زمزمه‌هایی از شرکت نکردن دولت در این نشست شنیده می‌شود که وزارت دولت در امور صلح، امروز به طلوع‌ نیوز افغانستان گفت که اگر معیارهای درنظر گرفته شده برای این نشست پذیرفتنی باشند، حکومت افغانستان دربارۀ شرکت در این نشست تصمیم خواهد گرفت.

سخنگوی حامد کرزای، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که در نخستین دور مذاکرات بین الافغانی روسیه در فوریه گذشته شرکت کرده بود، نیز گفت: «کرزی در صورت دعوت به چین خواهد رفت.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده بان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت آمریکا جنایات جنگی مرتکب می‌شوند

سایه سنگین حملات طالبان بر انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

گوترش می‌گوید طالبان شرط‌هایی «غیرقابل قبول» برای شرکت در نشست دوحه تعیین کرده بود