Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

دیده بان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت آمریکا جنایات جنگی مرتکب می‌شوند

نیروهای ارتش افغانستان
نیروهای ارتش افغانستان Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پاتریسیا گوشمن، نگارنده گزارش و مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در آسیا می‌گوید: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا با شدت بخشیدن به عملیات بر ضد طالبان این امکان را برای نیروهای ویژه امنیتی افغانستان فراهم کرده تا آنها به راحتی دست به جنایات متعدد از جمله اعدام‌های خودسرانه و بدون محاکمه بزنند.»

آگهی

بر اساس گزارش سازمان دیده‌بان حقوق بشر گروه‌های شبه نظامی تحت حمایت آمریکا که با بهره بردن از مصونیت کامل در افغانستان فعالیت می کنند مرتکب موارد متعددی از جنایات جنگی شده اند.

دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی اعلام کرده است که این گروه ها در جریان حملات شبانه به صورت خودسرانه اقدام به محاکمه صحرایی غیرنظامیان می کنند. دراین گزارش آمده است که بسیاری از ساکنان غیرنظامی در مناطق مختلف افغانستان تاکنون در پی عملیات این گروه ها سر به نیست شده اند.

در نسخه ای از گزارش دیده بان حقوق بشر که روز پنجشنبه منتشر شد همچنین تصریح شده است که گروه های شبه نظامی تحت حمایت سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا از پایان سال ۲۰۱۷ تا اواسط سال جاری میلادی دست کم چهارده عملیات مختلف انجام دادند که در جریان آنها موارد متعدد نقض حقوق بشر و نیز جرائم جنگی به ثبت رسیده است.

یکی از این عملیات ماه اوت گذشته در ولایت پکتیا انجام شده که در جریان آن یازده نفر تنها در یک روستا به قتل رسیده اند. به گفته شاهدان به قربانیان این حمله هیچگونه فرصت دفاع و مقاومت داده نشده بود. بر این اساس گفته می شود که شبه نظامیان رئیس یک طایفه را با شلیک گلوله به چشم وی و نیز نوه بیست ساله اش را با شلیک گلوله به دهانش به قتل رسانده اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا با اعتراض نسبت به آنچه در این گزارش گنجانده شده تاکید کرده است کلیه موارد ذکر شده در این گزارش «نادرست و یا غلو شده» بوده است.

سیا با انتشار بیانیه ای تاکید می کند: «ایالات متحده آمریکا برخلاف طالبان پایبند به حاکمیت قانون است. ما اجازه انجام چنین فعالیت های غیرقانونی را نمی دهیم و هیچ گاه آگاهانه در این نوع از جرائم مشارکت نمی کنیم.»

این شبه نظامیان که از آنها به عنوان نیروهای ویژه امنیت نام برده می شود از زمان جنگ بر ضد ارتش شورروی سابق در دهه هشتاد میلادی در افعانستان فعال هستند. اعضای این گروه شبه نظامی همچنین از زمان به جریان افتادن جنگ با طالبان اقدام بر ضد این گروه شورشی را تشدید کرده اند.

دفتر شورای امنیت ملی افغانستان با انتشار اطلاعیه ای در واکنش به گزارش دیده بان حقوق بشر به گونه ای محتاطانه آنرا مورد تایید قرار داده است. در اطلاعیه شورای امنیت ملی افغانستان با این حال آمده است که برخی از موارد مطرح شده اشتباه بوده و باید اصلاح شود.

واشنگتن به مدت یک سال مذاکرات صلح با رهبران طالبان را با امید به دستیابی به یک نتیجه ملموس پیش برد اما پس از حصول توافق اولیه با این گروه اسلامگرای افراطی و در حالی که دولت مرکزی افغانستان در حال بررسی این توافق بود دونالد ترامپ به ناگاه این روند را متوقف کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در حالی مذاکرات با طالبان را متوقف کرد که همزمان با دور نهایی مذاکرات عملیاتی انتحاری در کابل جان چند عضو ناتو از جمله یک سرباز آمریکایی را گرفت.

بیشتر بخوانید:

در بخش دیگری از گزارش دیده بان حقوق بشر تاکید شده است که در بسیاری از موارد، بلافاصله پس از عملیات شبه نظامیان در مناطق تحت کنترل طالبان، حملات دامنه دار و کورکورانه هوایی در این مناطق صورت گرفته که منجر به کشته شدن شمار زیادی از غیرنظامیان شده است.

این در حالیست که بر اساس گزارش اخیر سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو جنگنده های آمریکایی تنها در ماه سپتامبر بیش از یک هزار و صد حمله هوایی و زمینی در خاک افغانستان انجام داده اند که این میزان در مقایسه با مدت مشابه در ماه قبل از آن به میزان قابل توجهی افزایش نشان می دهد.

پاتریسیا گوشمن نگارنده گزارش و مدیر دفتر دیده بان حقوق بشر در آسیا می افزاید: «سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا با شدت بخشیدن به عملیات بر ضد طالبان این امکان را برای نیروهای ویژه امنیتی افغانستان فراهم کرده تا آنها به راحتی دست به جنایات متعدد از جمله اعدام های خودسرانه و بدون محاکمه و نیز سر به نیست کردن غیرنظامیان بزنند.»

از سوی دیگر بر اساس گزارش سازمان ملل متحد مناقشه و درگیری های داخلی در افغانستان طی نه ماه نخست سال جاری میلادی جان بیش از دو هزار و پانصد غیر نظامی را گرفته است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

طالبان در راه پکن؛ دولت افغانستان درباره شرکت در نشست چین تصمیم نگرفته است

پنتاگون: آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان عجله ندارد

سفر مقامات ارشد آمریکایی به افغانستان؛ پلوسی هم پس از اسپر به کابل رفت