پنتاگون: آمریکا برای خروج نظامی از افغانستان عجله ندارد

نظامیان آمریکایی در افغانستان
نظامیان آمریکایی در افغانستان Copyright رویترز
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گفته می شود که رئیس پنتاگون پس از دیدار با اسکات میلر، فرمانده نیروهای مامور ناتو در افغانستان تصریح کرده است که هرگونه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان باید بر مبنی توافق با صلح با طالبان صورت گیرد.

آگهی

وزیر دفاع آمریکا روز دوشنبه در کابل به مقامات افغانستان اطمینان داد که خروج نظامیان کشورش به شیوه ترک شمال سوریه نخواهد بود و واشنگتن برای خروج نظامی از خاک افغانستان هیچگونه عجله ای ندارد.

مارک اسپر که در سفری اعلام نشده عازم کابل شده بود طی سخنانی در مقر اصلی نیروهای مامور ناتو در افغانستان موسوم به «نیروی پشتیبانی قاطع» اعلام کرد که کشورش تعهدی دیرپا با افغانستان دارد و نباید تصور شود که با همان ریتم و سرعتی که نظامیان آمریکایی از شمال سوریه خارج شدند افغانستان را ترک خواهد کرد.

گفتنی است که آمریکا سال ۲۰۰۱ در راس یک ائتلاف بین المللی طالبان، گروه اسلامگرای افراطی در افغانستان را از قدرت خلع کرد و پس از سالها مقابله نظامی با این گروه در خاک افغانستان از چندی پیش برای رسیدن به یک توافق صلح با آنها وارد مذاکره شد.

مارک اسپر که برای نخستین سفر خود پس از بدست گرفتن سکان وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه وارد کابل شد در ادامه تصریح کرد: «تعهد و مبارزه طولانی مدت ما در افغانستان باید برای متحدان افغان و دیگر طرف ها اطمینان ایجاد کند که آنچه در شمال سوریه اتفاق افتاد را با اینجا مقایسه نکنند و برداشتی غلط از خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان نداشته باشند.»

وزیر دفاع آمریکا با تاکید بر اینکه افغانستان درگیر تهدیدهای شدید تروریستی است القاعده، طالبان و گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش را به عنوان منشا این تهدیدها معرفی و تاکید کرد که کشورش در حال حاضر قصد خروج نظامی از افغانستان را ندارد.

بیشتر بخوانید:

این در حالی است که ژنرال اسکات میلر، فرمانده نظامیان آمریکایی و نیروی مامور ناتو در افغانستان که در کنار وزیر دفاع آمریکا قرار داشت اعلام کرد که ایالات متحده دو هزار تن از نیروهایش را در خاک افغانستان کاهش داده است.

ژنرال میلر در این خصوص تصریح کرد: «ما بدون آشکار کردن ماجرا و برای بهینه سازی عملیات دو هزار نفر از نیروهای نظامی خود را در خاک افغانستان کاهش دادیم.»

بدین ترتیب بر اساس اظهارات سخنگوی نیروی مامور آمریکا در افغانستان شمار نظامیان آمریکایی در این کشور جنگ زده هم اکنون سیزده هزار نفر است.

گفته می شود که رئیس پنتاگون پس از دیدار با اسکات میلر، فرمانده نیروهای مامور ناتو در افغانستان تصریح کرده است که هرگونه خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان باید بر مبنی توافق با صلح با طالبان صورت گیرد.

وزیر دفاع آمریکا درحالی به افغانستان سفر کرده که پس از وی نیز نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به همراه هیئتی بلند پایه از اعضای این مجلس برای گفتگو با مقامات مقامات دولت افغانستان وارد کابل شده است.

رویترز
ملافات مارک اسپر با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستانرویترز

گفته می شود که رئیس پنتاگون در این سفر با خانم پلوسی و هیئت همراه نیز دیدار و گفتگو کرده است. وزیر دفاع آمریکا در سخنان روز دوشنبه خود با اشاره به برگزاری انتخابات در افغانستان اعلام کرد که موضع خاصی نسبت به نتایج این انتخابات ندارد و فارغ از هر نتیجه ای روابط امنیتی میان دو کشور به قوت خود باقی خواهد ماند.

آقای اسپر همچنین تاکید کرده است که ایالات متحده آمریکا همچنان به همکاری در جهت تقویت نیروهای امنیتی افغانستان متعهد است.

سفر هیئت بلند پایه مجلس نمایندگان آمریکا و نیز وزیر دفاع این کشور به افغانستان در حالی توجه رسانه ها را به خود جلب کرده است که برخی گمانه زنی ها از احتمال کلید خوردن مجدد مذاکرات صلح میان نمایندگان آمریکا و طالبان حکایت دارد.

گفتنی است که اشرف غنی و عبدالله عبدالله دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان هر دو مدعی پیروزی در این انتخابات شده اند.

دفتر ریاست‎جمهوری افغانستان با انتشار بیانیه ای از ملاقات میان اشرف غنی و هیئت آمریکایی خبر داده و تصریح کرده است که در این دیدار موضوعاتی چون روند صلح، انتخابات ریاست جمهوری، نقش زنان و مسائل امنیتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دیده بان حقوق بشر: شبه نظامیان افغان تحت حمایت آمریکا جنایات جنگی مرتکب می‌شوند

وزیر دفاع آمریکا از عربستان به عراق رفت

سازمان ملل اعدام‌های در ملاءعام افغانستان را به شدت محکوم کرد